Amikor kiépítettük a mûhelyem elektromos hálózatát, egy félhülye szélhámosra bíztam a dolgot, aki valamelyik csomózóban felcserélte a nullát a földeléssel.A dolgot úgy vettük észre, hogy reggel (éjszakai árammal használtuk a kemencéket) a már hülõ kemence hatására az azonos hálózaton levõ 100 wattos izzók sejtelmesen világítottak, még a porszívó is beindult egy kicsit tétován ugyan, de hallhatóan volt benne nafta.
Teljesen hülyeség amit gondolok (a hûlõ kemence által termelt elektromos energiával elõfûteni a másik kemencémet....húú de szép lenne), vagy van benne ráció?
Szilágyi Péter
Válasz: Természetesen lehet hõbõl áramot termelni, ha nem is 100%-os hatásfokkal. Ez történik minden hõerõmûben, még az atomerõmûvekben is. A dolog házi kivitelezése azonban aligha oldható meg gazdaságosan. A levélírónak az az elképzelése, hogy ugyanaz az ellenálláshuzal, amelyik a rajta átfolyó áram hatására hõt termel, egyszer csak áramot termeljen a visszapumpált hõ hatására, sajnos nem valósítható meg. Ellentmond a világ egyik legalapvetõbb törvényének, a természeti folyamatok megfordíthatatlanságának. (Ez a termodinamika második fõtétele.)
Megvalósítható viszont az az elképzelése, hogy a hûlõ kemencébõl származó hõvel elõmelegítse a másik kemencét. Ennek az ún. hõcserélõnek többféle mûszaki megoldása lehetséges, érdemes hozzáértõ mérnökökkel konzultálni az adott körülmények közötti optimáls megoldásról.
Egészen más jellegû a rosszul bekötött elektromos hálózat miatt keletkezett probléma, aminek valószínûleg semmi köze sem volt a kihûlõ kemencéhez. Elképzelhetõ, hogy a hibás bekötés miatt akaratlanul bár, de "lopta" azt az elektromos energiát, amivel az izzók és még a porszívó is mûködni kezdtek, de adjon hálát a Jóistennek, hogy nem történt nagyobb baj a családban. Elég lett volna megérinteni valamelyik feszültség alá került fémalkatrészt a porszívón vagy a kemenceajtón és már hívhatták volna a mentõket. Kevés vígasz lett volna, hogy az áramütéshez felhasznált energiát sem mutatta ki a villanyóra.
Dr. Radnai Gyula