Kérdés:  Lehet-e a hõbõl közvetlenül áramot termelni? Keramikus vagyok, magam építem az elektromos kemencéimet. Sem a fizikához, sem az elektromosságoz nem értek, azt a pár képletet,ami a fûtõhuzalok méretezéséhez kell, benyomtam a számítógépbe, kb. fél óra kell, hogy akármilyen keresztmetszetû fûtõhuzal mennyiségét kiszámoljam a kivánt teljesítmény és az adott méretek arányában. Nagyon magas hõfokon égetek, 1250-1300 C, ez persze csak a szakmában használt hõfokhoz képest magas, meg a  használt hõszigetelõ anyagok és a fûtõhuzalok tûréshatárához képest (az aluchrom "O" fûtõhuzal olvadáspontja 1380 C).
A legnagyobb kemencém 250 literes, 20 kw/óra teljesítménnyel  (a belepakolt anyag tömegének függvényében) kb.  8 óra alatt éri el az 1300 C fokot, ezután az automatika kikapcsol és szép lassan elkezd hülni,baromi lassan éri el azt a 200 C fokot amikor már ki lehet szedni az árut.Közben, 8-10 órán keresztül pokoli meleg van a mûhelyben, kiszellõztetek vagy száz KW energiát.Az rendben van, hogy pl. a fûtésrendszerben próbálom hasznosítani ezt az egyébként elpocsékolt hõmennyiséget, de nem hagy nyugodni az a kérdés, hogy ami oda mûködik, az vissza miért nem? Vagyis, ha elektromos áram segítségével hõt tudok elõállítani,akkor hõ segítségével miért nem tudok elektromos áramot elõállítani. Szóval az az ellenálláshuzal, amelyik 20 Kw/óra teljesítmény hatására 1300 C fokra képes felfûteni egy adott teret, miért nem tud áramot termelni, amikor hûl a kemence?

Amikor kiépítettük a mûhelyem elektromos hálózatát, egy félhülye szélhámosra bíztam a dolgot, aki valamelyik csomózóban felcserélte a nullát a földeléssel.A dolgot úgy vettük észre, hogy reggel (éjszakai árammal használtuk a kemencéket) a már hülõ kemence hatására az azonos hálózaton levõ 100 wattos izzók sejtelmesen világítottak, még a porszívó is beindult egy kicsit tétován ugyan, de hallhatóan volt benne nafta.

Teljesen hülyeség amit gondolok (a hûlõ kemence által termelt elektromos energiával elõfûteni a másik kemencémet....húú de szép lenne), vagy van benne ráció?

Szilágyi Péter
 


Válasz:  Természetesen lehet hõbõl áramot termelni, ha nem is 100%-os hatásfokkal. Ez történik minden hõerõmûben, még az atomerõmûvekben is. A dolog házi kivitelezése azonban aligha oldható meg gazdaságosan. A levélírónak az az elképzelése, hogy ugyanaz az ellenálláshuzal, amelyik a rajta átfolyó áram hatására hõt termel, egyszer csak áramot termeljen a visszapumpált hõ hatására, sajnos nem valósítható meg. Ellentmond a világ egyik legalapvetõbb törvényének, a természeti folyamatok megfordíthatatlanságának. (Ez a termodinamika második fõtétele.)

Megvalósítható viszont az az elképzelése, hogy a hûlõ kemencébõl származó hõvel elõmelegítse a másik kemencét. Ennek az ún. hõcserélõnek többféle mûszaki megoldása lehetséges, érdemes hozzáértõ mérnökökkel konzultálni az adott körülmények közötti optimáls megoldásról.

Egészen más jellegû a rosszul bekötött elektromos hálózat miatt keletkezett probléma, aminek valószínûleg semmi köze sem volt a kihûlõ kemencéhez. Elképzelhetõ, hogy a hibás bekötés miatt akaratlanul bár, de "lopta" azt az elektromos energiát, amivel az izzók és még a porszívó is mûködni kezdtek, de adjon hálát a Jóistennek, hogy nem történt nagyobb baj a családban. Elég lett volna megérinteni valamelyik feszültség alá került fémalkatrészt a porszívón vagy a kemenceajtón és már hívhatták volna a mentõket. Kevés vígasz lett volna, hogy az áramütéshez felhasznált energiát sem mutatta  ki a villanyóra.

Dr. Radnai Gyula



Kérdések