Kérdés: Mi a fizikai magyarázata annak a jelenségnek, amit a 'para' dolgok iránt 'fogékonyak' aurának neveznek? Ezt a jelenséget én is észlelem emberi test, de más tárgyak körül is: egy pár milliméter vastag, de 'erõs' fényû világoskék-fehéres csíkot közvetlenül a tárgy körül, amit fõleg akkor látok, ha a háttér egyszínû. Mi ennek a látványnak a fizikai magyarázata?


Válasz: Jelentem, a kérdést én tettem fel, s azóta utánagondoltam, meg utána is olvastam. Azt olvastam, hogy a különbözõ színek különbözõ csapokat aktiválnak a szemben, s az aktivált csapok lassan 'alszanak ki', ha az ember már nem a színes tárgyra néz. Ekkor, ha egyszínû, pl. fehér felületre nézünk, illuzórikus utókép jelenik meg "antagonosztikus" színben. Festettem egy kék korongot, s koncentráltam rá, majd a fehér falra néztem. Ott egy sárga korong jelent meg. Ez azért a kék antagonisztikus színe, mert egyszerre a kék és a sárga nem érzékelhetõ. Pl. nincs sárgáskék, ahogyan van pl. zöldeskék.
     Aztán. A szem állandóan mozog, nem tudunk folyamatosan egy pontra nézni, ui. a nézésünk lecsúszik róla. Pl. a lövészveresenyen (azt hiszem az
olimpián) egy ideig használtak 'célzóvizet'. (Alkoholt ittak.) Így viszonylagos csõlátást idéztek elõ, azaz a nézés nem folyt le a célról. Egészen addig engedélyezték, mígnem egyszer egy zsûritagot lõttek meg a túl sok alkohol miatt.
     Ebbõl a kettõbõl jön össze az aura. A dolgot nézzük, de az aktivált csapok irányította nézésünk 'lefolyik' kissé a dologról, s ekkor a tárgy határán megjelenik egy színes körvonal, 'glória', ami az aura.
     És tök jó ez a fórum! Az ember válaszolhat a saját kérdéseire :)))

Nagy Attila



Vissza a kérdésekhez