1. válasz: Az izom megnagyobbodása terhelés alatt csak látszólagos. A jelenség okát sejtszinten kell keresni. Egy izomsejtet úgy kell elképzelni ernyedt állapotban, mint egy ceruzát. Amikor megkapja a sejt a kellô ingert, akkor hosszában összehúzódik, és a két vége közelebb kerül egymáshoz. De mivel az eredeti térfogata nem változhat, kénytelen oldalirányban megvastagodni. Ugyanezt látjuk, ha egy gumiszálat meghúzunk és visszaengedünk. Vékonyabb lesz, majd vastagabb.
2. válasz: A kérdés véletlenül nem arra vonatkozik, hogy ténylegesen miért duzzadnak meg az izmaink a súlyemeléstõl, akár az edzéskor, akár hosszú távon nézzük?
Ugyanis ez, az elõzõ válasszal ellentétben nem látszólagos, hanem nagyon is valós. Az edzéskor a felfokozott vérmennyiség felpumpálja a munkában részt vevõ izmokat és azok elég látványosan meg is duzzadnak.
A hosszú távú hatásokat tekintve pedig, amennyiben a súlyemelés rendszeres, akkor az izmok hipertrófiával, azaz a sejtjeik megnövelésével és így megerõsítésével reagálnak a terhelésre. Tulajdonképpen megpróbálnak hozzászokni ahhoz.
Koródi Nándor