Ph.D.-tézisek a Kertészeti Egyetemen |
|
Szabó Tiborc:
A magyarországi borpiac építésének
néhány stratégiai kérdése
Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem, 1996
Értekezésem személyes megfigyelések, adatgyűjtések és tanulmányutak tapasztalatai alapján készültek.
Elismert szakemberek véleményének megismerése érdekében interjúkat készítettem.
Modellt alkottam a borgazdasági ágazat kialakulásának lehetséges útjairól. A háromszög modell segítségével leírtam a kialakulatlanság, az ágazat művelésére alkalmatlan környezet, a fejlett borkultúra kialakulása, az igényvezérelt helyzet és az információ vezérelt helyzet mozgató erőinek hatásait.
Vizsgáltam az italfajták funkció-konkurenciáját, valamint koordináta-rendszer jellegű ábrát készítettem az italok pozicionálásához. Az ábrán egyszerre lehet figyelembe venni és ábrázolni az italfajtákat víz-alkohol összetétel és cukortartalom szerint. Sorrendiséget állapítottam meg az italfajták között annak alapján, hogy milyen mértékben tesznek eleget egyes alapfunkcióknak (szomjúságérzet megszüntetése, alkoholtartalom, édes-zamatos ízek nyújtása). Összegyűjtöttem a figyelembe veendő szempontokat az Ishikawa diagram borászati szemléletű megszerkesztéséhez.
Bemutattam a magyar borgazdaság jelenlegi helyzetét, adatokat és ábrákat közöltem a bor és a konkurens alkoholtartamú italok fogyasztásának alakulásáról, a borexport és a borimport alakulásáról.
Pareto eloszlás és ABC analízis segítségével határoztam meg a magyar borexport jelentősebb relációit és ezek közül a Németországba irányuló kivitel javításához tettem javaslatokat, készítettem stratégiát.
SWOT elemzést készítettem a magyar borgazdaság erősségeiről, gyengeségeiről és figyelembe veendő veszélyekről, lehetőségekről.
A marketing mix (4P modell) alkalmazása útján tettem javaslatokat a borászati marketing munka javítására.
Tanulmányutam tapasztalatainak felhasználásával leírtam az elzászi Wolferger szövetkezeti pincészet működését, marketing aktivitását. Az esettanulmányból kiemeltem a magyar viszonyok között is alkalmazható elemeket. "Kisüzemi szőlőtermesztés-nagyüzemi borászat pinceszövetkezeti formában".
Tanulmányoztam a Hegyfokvin Kft tevékenységét,
kereskedelmi munkájukat és olyan üzleti filozófiát,
valamint szlogent alakítottam ki
számukra, ami figyelembe veszi működésük
sajátosságait.
"Mi megtaláljuk az Ön
borát!"
Vissza a lap tetejére |