Ph.D. tézisek a Budapesti Műszaki Egyetemen
Doktori összefoglalók 
http://www.kfki.hu/chemonet
http://www.chemonet.hu

Zsarnóczay Gabriella:
Egyes, húsban előforduló enzimek hőinaktivitásának tanulmányozása és alkalmazhatósága a minőségellenőrzésben
Budapesti Műszaki Egyetem

A dolgozat keretében a húskészítmények főttségének ellenőrzésére alkalmas enzimes módszereket tanulmányoztam, majd vizsgáltam ezek alkalmazhatóságát a minőségellenőrzésben.
 

A kísérleti munka eredményei az alábbi pontokban foglalhatók össze.
 

  1. A húskészítmények főttségének megállapítása a legpontosabban az enzimaktivitás mérésével történhet. A módszer alapja, hogy a húsban lévő különböző enzimek hő hatására inaktiválódnak és a főzés utáni maradék enzimaktivitás összefügg a hőkezelés mértékével. Ennek ellenőrzésére azonban csak olyan enzimek jöhetnek szóba, amelyek az előírt hőkezelés után is még jól mérhető enzimaktivitást mutatnak. Az "API ZYM" rendszerrel (MONGET, 1978) meghatároztam a hőkezelt sertéshúsban lévő enzimeket, melyek alapján kiválasztottam a megfelelőnek tűnő két enzimet, a savanyú foszfatázt és a laktát dehidrogenázt.
  2. A következő lépésben a két kiválasztott enzim aktivitásának húskészítményekből történő meghatározási módszereivel foglalkoztam.
  3. Az eddigi eredmények alapján megállapítottam, hogy a hőkezelés ellenőrzésére a vizsgált módszerek közül a módosított foszfatáz próba a legalkalmasabb. Ez ugyanis az összes többi vizsgált módszernél érzékenyebb, illetve a savanyú foszfatáz viszonylag hőtűrő enzim (80 oC-on törfénő 40 perces hőkezelés után is még mérhető foszfatázaktivitás van a termékben).
  1. A továbbiakban vizsgáltam a húskészítmények főzés utáni, maradék foszfatázaktivitását befolyásoló tényezőket.
  1. Végül meghatároztam a két legnagyobb mennyiségben gyártott húskészítmény főzés utáni maradék foszfatázaktivitás határértékét. Sonkakészítmények esetében - mivel azok kémiai összetétele viszonylag állandó - a határérték 726 mmol fenol/ 1000g, 5 %-os elsőfajú hibavalószínűségre, egymintás ellenőrzés mellett. Vörösárukészítményekre azonban az ellenőrző rendszer rendkivül bizonytalan, mivel a különböző anyagok hatása a vörösáruk foszfatázaktivitására összetett és bonyolult. Vörösáruknál nagy mennyiségben használnak különböző fehérjealapú anyagokat, a hús helyettesítésére. Ezáltal a nagy foszfatázaktivitással rendelkező hús helyett a húshoz képest elhanyagolható aktivitással rendelkező anyagokat dolgoznak be a termékbe, így a nyers massza kezdeti aktivitása lecsökken, ami a főzés utáni maradék aktivitás csökkenéséhez vezet. A különböző anyagok befolyásolják továbbá az enzim hő hatására történő inaktiválódását is. Mivel a termékek összetétele a gyártmánylapokban engedélyezett változó anyagnormák miatt nem állandó, ezért foszfatázaktivitásuk is nagymértékben ingadozik. Az ingadozás oka lehet - az eltérő alapanyag-összetételen kívül - az eltérő mikrobiológiai szennyezettség is. Az ellenörző rendszer tehát vörösárukészítmények főttségének ellenőrzésére nem elég érzékeny, csak a durva hőkezelési hibák mutathatók ki.


 
Vissza a lap tetejére Élelmiszer-kémia és élelmiszeripari-technológia