Ph.D. tézisek a Budapesti Műszaki Egyetemen
Doktori összefoglalók 
http://www.kfki.hu/chemonet
http://www.chemonet.hu

Homoki-Farkas Péter:
Szénhidrátok hőkezelése során bekövetkező barnulások vizsgálata
Budapesti Műszaki Egyetem, 1997.

Munkám során a nem enzimes barnulás során lejátszódó reakciókat vizsgáltam, különös tekintettel a színtelen és a kezdeti reakciótermékekre.
Modellrendszerként fruktóz, glükóz, dextrin és keményítő szénhidrátokat választottam. Víz hozzáadásával és víz hozzáadása nélkül végzett hőkezelés során vizsgáltam a metilglioxált, glioxált, 3-dezoxihexozoszont és hatásukat a színanyagok képződésére.

Az irodalomban ismert meghatározás alapján a 3-dezoxi-hexozoszont Kato- és Feather módszere szerint állítottam elő. VRK, CHN analízis és tömegspektrométeres vizsgálatok alapján megállapítottam, hogy a Feather szerint előállított 3-dezoxi-hexozoszoron az előállítás során, valószínűleg hidrazinból származó nitrogén szennyezést tartalmazott.

A Biokémia és Élelmiszertechnológia Tanszéken elvégzett korábbi vizsgálatok azt mutatták, ha a metilglioxál reagensét, az o-feniléndiamint a hőkezelés előtt adjuk a cukorhoz, akkor lényegesen több metilglioxált tudunk kimutatni. Azonban az o-feniléndiamin, mint amin katalizálja a reakciót, így szükségesnek látszott a metilglioxál képződését a Maillard reakció között is megvizsgálni.
A Maillard reakció modellezésekor amin komponensként o-feniléndiamin mellett a glicint, mint a legegyszerűbb aminosavat vizsgáltam.

A fruktózból és a glükózból képződött metilglioxál koncentrációja eltérő. A metilglioxál koncentráció hőkezelési időbeni változásának tendenciája közelítőleg megegyezik, a képződött metilglioxál mennyiségében jelentős eltérés mutatkozik. A fruktóz hőkezelése során nyert karamell oldatban a metilglioxál koncentráció kb. 16 szoros a glükózhoz képest. Erre a jelenségre az adhat magyarázatot, hogy a fruktóz oldatban nagyobb az oxo-forma koncentrációja, amely az enolizáció kiindulási alapja.

A metilglioxál képződést befolyásolja a hőkezelési idő, a monoszacharid koncentrációja és a hőmérséklet. A hőkezelési idő elején nő a képződött metilglioxál koncentráció, és egy maximum görbét elérve a metilglioxál bomlása figyelhető meg. A hőmérséklet növelésével ez a folyamat felgyorsul és a maximum koncentrációhoz tartozó hőkezelési idő lerövidül.
A nagyobb víztartalmú oldatokban nagyobb metilglioxál koncentráció mutatható ki. A fenti effektusra az a magyarázat, hogy vízmentes közegben a cukor molekulák polimerizálva oligo- és poliszacharidot képeznek és így elvonják a cukormolekulákat a karamellizációtól.

A metilglioxál mellett megfigyeltem egy ismeretlen komponens jelenlétét, amelyet glioxálként azonosítottam. A képződött glioxál koncentrációját ugyancsak meghatároztam fruktóz és glükóz hőkezelt oldataiban. Mindkét monoszacharid koncentrációja megegyezett (0.1 moltört), a fruktózt 140oC-on, míg a glükózt 160oC-on hőkezeltem. A glioxál koncentrációja mindkét cukor esetén hasonlóan változott. A hőkezelés hatására rövid idő alatt a glioxál koncentrációja maximumot ért el és a koncentráció a hőkezelési idővel folyamatosan csökkent. A glükózból képződött nagyobb mennyiségben a glioxál.

Összevetve a képződött metilglioxál és glioxál arányát, megállapítható, hogy a vizsgált körülmények között ez az arány igen erősen függ a hőkezelési időtől. A reakció kezdetén a glioxálképződés dominál, míg a reakció későbbi fázisában a glükóz esetében a glioxál képződés dominál, amely végig megmarad.
Feltételezhető, hogy a glioxál képződésnek ez a nagy aránya a reakció kezdeti fázisában a kémcső falából kioldódott és az ömledék pH-ját lúgossá tevő alkáli ionok katalítikus hatásának köszönhető. A reakció elején a lúgos pH dominál, ezért a retroaldol bomlás során a C2-3 közötti bomlás kerül előtérbe. A reakció előrehaladtával savak képződnek, amelyek ezt az alkáli hatást megakadályozzák és a C3-4 atom közötti bomlásnak kedveznek.

Míg a glükóznál megfigyeltem a metilglioxál képződés mellett az elbomlást is, addig az oligo- és poliszacharidok hőkezelésekor egyértelműen csak metilglioxál képződés tapasztalható a vizsgált hőkezelési idő alatt. Ugyanúgy, mint a monoszacharidoknál itt is a hőmérséklet emelkedésének és a víz hozzáadásának hasonló hatása van. Vízmentes közegben végzett hőkezelés esetén a molekulák mozgékonysága nagyon csekély, így a bomlás során keletkezett metilglioxál koncentrációja is kisebb.

A metilglioxál képződésének a különbsége dextrin és keményítő között a hidrolízisre és a redukáló végcsoportok számára vezethető vissza. A dextrinnek nagyobb a redukáló végcsoportjainak a száma, amely elősegíti a metilglioxál kialakulását, ezért nagyobb a képződött metilglioxál koncentrációja is.
Az o-feniléndiaminnal hőkezelt fruktózból keletkezett metilglioxál koncentrációja kb. 40-szer volt nagyobb, mint a karamellizációban, az amin katalizáló hatása és a képződött metilglioxál megkötése miatt. A glükóz esetében a metilglioxál koncentrációja kb. l00-szor volt nagyobb, mint a karamellizáció esetén. A moltört növekedésével nagy hőmérsékleten felgyorsult a metilglioxál bomlása. Nagy hőmérsékleten a hőkezelési idő növekedésével egyre nagyobb lesz a bomlás sebessége, ennek következtében az elért maximum koncentráció csökken.
A metilglioxál koncentrációja két hatás eredőjeként alakul ki. Az egyik hatás a metilglioxál koncentráció növekedése, a metilglioxál képződéshez vezető prekurzorok bomlása következtében (glicerinaldehid, dihidroxi aceton, dezoxihexozoszon). A másik hatást a metilglioxál továbbalakulási sebessége jelenti. A metilglioxál képződése pillanatában o-feniléndiamin van jelen, amely azonnal megköti a képződött metilglioxált, így a további reakciókban csak korlátozottan vehet részt.

Az o-feniléndiaminnal hőkezelt dextrin és a keményítő oldatában a metilglioxál csak egy indukciós periódus után képződik. A metilglioxál bomlása itt sem figyelhető meg A keményítőhöz képest a dextrinből képződik nagyobb mértékben metilglioxál.
Az o-feniléndiaminnal való együttes hőkezelés a dextrin és a keményítő esetében kb. 8 és 10-szeresére növelte meg a metilglioxál koncentrációját. A glükózból képződött metilglioxál bomlása a hőkezelési idő végére következik be, míg a dextrin és a keményítő esetében valószínűleg ez a tendencia csak sokkal később érvényesül.

Összefoglalva a Maillard reakció hatását a metilglioxál képződésére elmondhatjuk, hogy a metilglioxál kialakulását nemcsak a kiindulási cukor vegyület határozza meg, hanem a reakcióban résztvevő aminocsoportot tartalmazó vegyület tulajdonságai, a hőmérséklet, valamint a víz jelenléte.

A 3-dezoxi-hexozoszon és o-feniléndiamin reakcióját vizsgálva azt állapítottam meg, hogy a reakcióban képződött kinoxalin termék stabil a hőkezelés körülményei között, amely azt jelenti, hogy a metilglioxál képződés az o-feniléndiamin reakció előtt megy végbe.

A glükóz és glicin együttes hőkezelésével képződött metilglioxál koncentrációja kb. tízszerese a karamellizációban képződött metilglioxál-hoz képest, és tizede az o-feniléndiaminnel hőkezelt glükózhoz képest. A képződés és a bomlás tendenciája közelítőleg hasonló, a maximum koncentráció az 5. percnél van.
A dextrin esetében a metilglioxál koncentrációja szintén eltér a karamellizációnál és az o-feniléndiaminnel hőkezelt dextrinnél leírtaktól. A dextrin és glicin együttes hőkezelésével képződött metilglioxál koncentrációja kb. négyszerese a karamellizációban képződött metilglioxálhoz képest, és fele az o-feniléndiaminnel hőkezelt dextrinhez képest.
A keményítő és glicin együttes hőkezelésével képződött metilglioxál koncentrációja kb. megegyezik a karamellizációban képződött metilglioxálhoz képest, és tizede az o-feniléndiaminnel hőkezelt keményítőhöz képest.
A glicinnel történő hőkezelés egyértelműen bizonyítja az aminocsoport aktiváló hatását a metilglioxál képződésben, de mivel a rendszerből hiányzik a metilglioxált megkötő o-feniléndiamin, így az további reakciókban vehet részt, ezért koncentrációja kisebb, mint o-feniléndiamin jelenlétében.

Annak vizsgálatára, hogy a cukorbomlás során a metilglioxál és a 3-dezoxi-hexozoszon milyen hatással van a színanyagok képződésére olyan modellrendszert állítottam fel, amelyben a 3-dezoxi-hexozoszon, metilglioxál és ezek keverékét vizsgáltam, a szénhidrátoknál leírt körülmények között.

3-dezoxi-hexozoszon hőkezelése során a hőkezelési idő növekedtével a koncentrációja csökken, közel 0. rendűnek tűnő reakcióban gyorsan kb. 20 perc alatt elbomlott. A 3-dezoxi-hexozoszon bomlásával egyidőben megkezdődik egy ismeretlen komponensnek a növekedése.

A metilglioxál hőkezelése is hasonló jelenséget mutat. A metilglioxál az első 20 percben elbomlik, majd kb. állandó koncentrációja lesz a hőkezelés végére. Ezzel egyidőben az előbb említett ismeretlen anyag koncentrációja a hőkezelési idő elején hirtelen emelkedik, majd egy maximumot elérve szintén elbomlik.

A 3-dezoxi-hexozoszon és metilglioxál együttes hőkezelésének hatására az előbbiekben említett hatások hatványozottabban érvényesülnek. Az ismeretlen komponens koncentrációja nagymértékben nő, a 20. és a 40. perc között közel állandó marad, majd a hőkezelési idő végére csökken. A hőkezelési idő végén a 3-dezoxi-hexozoszon metilglioxál koncentráció állandósul.

Az ismeretlen eredetű molekula nagy valószínűséggel a 3-dezoxi-hexozoszon és a metilglioxál kondenzációs terméke. Ebből az intermedierből alakulhatnak ki a kis és a nagymoltömegű színanyagok. Ezért a színanyagok kialakulásának az első feltételei között a 3-dezoxi-hexozoszon bomlása a meghatározó.

A hőkezelt metilglioxálnak, 3-dezoxi-hexozoszonnak és ezek együttes keverékének hőkezelésével képződött anyagok spektrumát felvettem és a fényabszorbanciót 200, 280 nm-en olvastam le, amelyek a spektrumok jellemző pontjai voltak. Metilglioxál és 3-dezoxi-hexozoszon együttes hőkezelése után tapasztaltam csak kimutatható színanyagképződést a látható tartományban.
200 és 280 nm-en mért abszorbanciák a hőkezelés során eltérőek voltak. 200 nm-en a 3-dezoxi-hexozoszonból képződött anyagok abszorbanciája a rövid hőkezelés után maximumig növekszik, majd a hőkezelési idő növekedésével csökken. 3-dezoxi-hexozoszon és metilglioxál együttes hőkezelése során az abszorbancia a 20. percnél éri el a maximumát és úgy mint az előbbiekben folyamatosan csökken.
280 nm-en mindhárom oldat hőkezeléséből képződött anyagok abszorbanciája folyamatosan növekszik kb. a 40. percig, majd az abszorbancia nem változik.

A színanyagképződés a hőmérséklettől függő indukciós periódus után indul meg, mind a fruktóz, mind a glükóz esetében. A hőkezelt fruktóz oldatból képződött színanyagok kisebb hőmérsékleten kb. a 30. perc körül indukciós periódus után képződnek. Ez a késleltetés 160oC-on 10 percre csökken. 160oC-on az is megfigyelhető, hogy a 40. perctől kezdődően oldhatatlan színanyagképződés kezdődik és ennek megfelelően a 60. percben a színanyagképződés csökkenését is tapasztaltam. A glükóz esetében is hasonló a színanyagképződés tendenciája, de itt már nagyobb az oldhatatlan színanyagok képződése.

Dextrin esetében a színanyagképződés eltér a monoszacharidoknál tapasztaltaktól, mert egy kisebb meredekségű szakasszal kezdődik a színanyagok képződése és ez a hőkezelési idő növekedésével átmegy egy meredekebb szakaszba. Ugyan megfigyelhető az oldhatatlan színanyag képződése, amely ezt követően az oldható színanyag abszorbancia csökkenését okozza.

Az előzőekben megfigyelt jelenségek jól értelmezhetők, ha feltételezzük a színanyagképződésben négy fázis jelenlétét.

  1. A színtelen színanyag prekurzorok képződése,
  2. Kismoltömegű színanyagok képződése,
  3. Nagymoltömegű oldható színanyagok képződése, amely csak az oldható színanyagok bizonyos koncentrációja esetén tud képződni,
  4. Nagymoltömegű oldhatatlan színanyagok képződése.
Az oldhatatlanság oka valószínűleg a nagy molekulák aggregációja, kovalens kötések kialakulása közben.

A 0.1 moltörtű fruktóz és glükóz hőkezeléséből képződött színanyagok molekulatömegének változása megközelítőleg hasonló. A hőmérséklet és a hőkezelési idő növekedésével nőtt a képződött színanyagok molekulatömege.

Dextrinből képződött színanyagok mennyisége a hőkezelési idővel nő, és már 10 perces hőkezelési idő után is találunk nagymoltömegű színanyagokat. Feltehető, hogy a poliszacharid láncokkal összekapcsolódott színanyagok képezik a nagymoltömegű színanyagokat a dextrin esetében.



 
Vissza a lap tetejére Élelmiszer-kémia és élelmiszeripari-technológia