Bevezetés
Az egzotikus kémiai reakciók korai története talán bonyolultabb, mint maga a jelenség. Az elsõ "igazi" kémiai kinetikai vizsgálat óta (Wilhelmy [1]) általános volt az a tapasztalat, hogy a legtöbb kémiai reakció idõben monoton módon játszódik le. A reaktánsokból termékek képzõdnek, és a gyakorlati tapasztalat szerint viszonylag egyszerû, exponenciális jellegû koncentráció–idõ görbéket kapunk. A reaktánsok koncentrációja az idõben monoton csökken, a termékek koncentrációja pedig fokozatosan nõ az egyensúlyi állapot eléréséig. Ismert kivételt képeznek a sorozatreakciók, ahol a köztitermék(ek) koncentrációja maximumot mutathat. .
Azokat a jelenségeket, amelyekben a koncentrációk a megszokottól eltérõen, nemmonoton módon változnak, egzotikus kinetikai jelenségeknek nevezték. Az egzotikus jelzõt Rössler [2] alkalmazta elõször, e jelenségek nem általános ("ritka") voltára utalva. Ma már számos ilyen folyamatot ismerünk, s a nemlineáris kémiai reakciók vizsgálata egyáltalán nem számít kuriózumnak. E bonyolultabb jelenségek felismerése és megértése talán azért is tartott viszonylag hosszabb ideig, mert korábban nem voltak megfelelõ kísérleti eszközök az összetett reakciórendszerek (és részrendszereik) vizsgálatára. A nagyon gyors reakciók kinetikájának tanulmányozására használt relaxációs módszereket például a 60-as évek elején fejlesztették ki. Gondoljunk bele abba is, hogy tíz-húsz évvel ezelõtt a modellszámításokhoz nélkülözhetetlen nagy teljesítményû számítógépek sem voltak mindennaposak. Mit csináljunk, ha egyszer így fejlõdik a tudomány! A legtermészetesebb dolog az, hogy ami néhány évtizeddel ezelõtt még egzotikusnak számított, az ma már egyetemi elõadás tárgya.
A jelenségcsaládot nemlineárisnak nevezve arra utalunk, hogy mind a koncentrációkban, mind pedig a reakciók sebességében hirtelen, ugrásszerû változásokat, illetve bizonyos változások periodicitását lehet megfigyelni. A legegyszerûbb nemlineáris kémiai jelenség az autokatalízis, melynek egyszerû sémái (nem elemi reakciólépések formájában) a következõk:
A + X –> 2X v1 = dx/dt = k1 a x (1.1)
A + 2X –> 3X v2 = dx/dt = k2 a x2 (1.2)
ahol v1 és v2 a részreakciók sebességei, k1 és k2 ún. reakciósebességi állandók, a és x pedig a reaktánsok adott idõpontbeli koncentrációja. Az anyagmérleget (a = ao + xo - x) figyelembe véve és feltéve, hogy kezdetben xo << ao, a fenti sebességi egyenletek a következõ formában írhatók:
v1 = k1 ao x - k1 x2 (1.1')
v2 = k2 ao x2 - k2 x3 (1.2')
A reakciósebesség nemlineáris függvénye az X koncentrációjának. Az (1.1') és (1.2') sebességi egyenletekben szereplõ legnagyobb hatványkitevõ alapján az (1.1) reakciót négyzetes, az (1.2) reakciót pedig köbös autokatalízisnek nevezzük. E folyamatok jellegzetes, S alakú koncentráció–idõ görbéket eredményeznek, amelyeket a nemlinearitás egyszerû, de meggyõzõ "ujjlenyomatának" is tekinthetünk. Hamarosan látni fogjuk, hogy az autokatalízis nagyon lényeges szerepet játszik a kémiai oszcilláció kialakulásában, s ezért a fenti egyszerû reakciósémákkal is gyakran találkozunk majd a viselkedést magyarázó modellekben..
A reakciók monoton módon való lejátszódásáról kialakult kinetikai képpel összhangban, klasszikus termodinamikai ismereteink szerint, izolált rendszerben önként végbemenõ folyamatokban az entrópia monoton növekedik, zárt (és izoterm) rendszerekben pedig a szabadenergia (szabadentalpia) monoton csökken a végsõ (egyensúlyi) állapot eléréséig. Érdekes módon az elméleti kutatások (Schrödinger [3], Bertalanffy [4] és Prigogine [5]) már a 40-es években bizonyították, hogy az oszcilláció átmeneti megjelenése izolált (zárt) rendszerben nem ellentétes a termodinamika II. fõtételével. Az ún. nemegyensúlyi termodinamika elmélete alapján kimutatták (Nicolis [6]): az egyensúlytól távoli (ún. disszipatív) kémiai rendszerekben oszcillációra vezetõ instabilitások egyszerûen létrejöhetnek, ha a mechanizmusban megfelelõ nemlineáris elemek, például autokatalízist (!) eredményezõ reakciólépések vannak. Talán nem lényegtelen már itt megjegyezni, hogy oszcillációra vezetõ instabilitások autokatalízis nélkül is létrejöhetnek. Mivel a nemegyensúlyi termodinamika megállapításai csak hosszú évtizedek múlva váltak általánosan elfogadottá, nem meglepõ, hogy az ötvenes-hatvanas években a homogén, oldatbeli oszcillációs reakciók felfedezõinek nem sikerült közölni megfigyeléseiket, mondván: "állításuk ellentmond a termodinamikai elveknek."
Kalendárium
1669 Brand, P + H2O oszcilláció (1921
Rayleigh, csõ egyik végén P, másik végén
O2)
1828 Frechner és Schweig, savas AgNO3 + Fe(Ag)
elektród / potenciáloszcilláció
1900 Ostwald, periodikus H2 fejlõdés a
Cr sósavas oldásakor
1908 Spitalsky, Cr(VI) katalizálta H2O2 bomlás,
szélsõértékek a sebességekben
1916 Morgan, HCOOH + H2SO4, periodikus CO
fejlõdés
1917 Caulkins és Bray, H2O2 + IO3-,
periodikus O2 fejlõdés
1940 Frank és Kamenyeckij, hideglángok (alkánok
400 oC-os tökéletlen égése során
kékes felvillanások)
1950 Belouszov, Ce3+/Ce4++
BrO3- + citromsav rendszer, oszcillációk
és kémiai hullámok
1957 Calvin és Wilson, köztitermékek periodicitása
a fotoszintézis sötét ciklusában
1957 Duyens és Amesz, NADH oszcillációja a
glikolízis során
1970-80-as évek, a CSTR technika
elterjedése és új oszillációs kémiai
rendszerek felfedezése: az oszcillációs kémia
"reneszánsza".
Videofilm
A Fizikai Kémiai Tanszék munkaközössége készített egy videofilmet, amely sok érdekes információval és szép kísérletek bemutatásával egészíti ki ezt a rövid történeti bevezetést. Megtekintését (úgy is, mint a forgatókönyv egyik társszerzõje) mindenkinek ajánlom, ha a tanszékre látogat.