Bakos József
Nagy aktivitású és szelektivitású homogén katalitikus rendszerek kialakítása a ligandum szerkezetének finom hangolásával

Louis Pasteur 1848-ban, a borkősav egyik sóját mikroszkóp alatt vizsgálva, arra a következtetésre jutott, hogy a sót alkotó molekulák kétfélék: az egyik „jobbkezes” a másik „balkezes”. Felismerte azt is, hogy az élet kémiája kitüntetett irányultságú, királis. Az irányultság a jobb kéz dominanciájától, a kagylók jobbkezességén keresztül elvezet az emberi kémia érzékenységéig. A természetes aminosavak az L, a természetes cukrok a D sorozatba tartoznak és ez már önmagában kitüntetett állapot. Míg egyes enantiomereknél a különbség csak kiszimatolható, vagy ízlelhető, másoknál a két enantiomer eltérő biológiai hatása akár végzetes is lehet.

Tehát a molekuláris kiralitás pontos szabályozása egyre fontosabb szerepet játszik a kémiában, az élő- és anyagtudományban. A különböző területeken (gyógyszer-, növényvédőszer-, élelmiszeripar) az optikailag tiszta vegyületek iránt folyamatosan nő az igény. Az aszimmetrikus homogén katalízis az optikailag tiszta enantiomerek előállításának leghatékonyabb módszere.

Az akirális fémkomplex kis mennyisége - optikailag aktív vegyülettel módosítva - királis információt hordoz, és visz át a katalitikus folyamatban keletkező termék nagy mennyiségére. A gyakorlat számára ideális katalizátorra a nagy aktivitás, szelektivitás, stabilitás, könnyen elérhető ligandum és enzimszerű sztereoszelektivitás jellemző.

A környezet állapota iránt érzett egyre nagyobb aggodalom és a gazdasági megfontolások egyaránt hozzájárultak a homogénkatalitikus aszimmetrikus szintézisek egyre nagyobb ütemű fejlődéséhez. A homogénkatalitikus technológiák alkalmazásával biztosítható a teljes atomhasznosítás, s ezáltal minimalizálni lehet a melléktermékként keletkező veszélyes hulladékok mennyiségét.

Az előadásban, rövid történeti áttekintés után, néhány új generációhoz tartozó, kiemelkedő aktivitású és szelektivitású hidrogénező és hidroformilező katalizátor kerül bemutatásra.