Szerkezet-hatás és ADME-összefüggések vizsgálata in silico módszerekkel

Kövesdi István, Dancsó András - EGIS Gyógyszergyár Rt.



 
Az elmúlt négy évtizedben bevezetett gyógyszereknek kb. 500 féle biológiai célmolekulája volt.
 
A humán genom szekvenálását követő kutatások eredményeként a lehetséges és ígéretes célmolekulák száma óvatos becslések szerint kb. 10 000.
 
Az elmúlt évtizedben elért tudományos eredmények és a gazdasági nyomás szükségessé tette új technológiák intenzív alkalmazását a gyógyszeriparban.
 
Az intenzíven alkalmazott új technológiák a hagyományosan konzervatív gyógyszeriparban a kombinatorikus kémia, vegyületkönyvtárak, nagy átbocsátóképességű szkrínelés voltak.
 
Ezek hatékonysága azonban messze elmaradt a várakozásoktól. A humán genom program eredményei sem hozták meg a remélt gyógyszeripari fellendülést.
 
A hatékonyság növelésére és a költségek csökkentésére kiegészítő információ-technológiai eljárások, ezek között az in-silico vagy virtuális szkrínelés is előtérbe kerültek.
 
Mint ahogy az in vitro kísérletezés sem szorította ki az in vivo módszereket, az in solico szkrínelések sem szorították ki az előbbi technikákat. S amit biztosan nem fognak helyettesíteni, legalábbis addíg, amíg emberek végzik a kutatásokat, azok a jól bevált in cerebro módszerek.