A HPLC-MS-MS technika alkalmazása a gyógyszeriparban

Egresi Andrea, Horváth Viola, Horvai György


Az elmúlt évtizedben a tömegspektrometria eszköztára gyors fejlődésen ment át. A gyógyszeripar és általában a biológiai rendszerekhez kapcsolódó kutató-fejlesztő munka szempontjából különösen fontos elemei e fejlődésnek a makromolekulák tömegspektrometriája, a mátrixbeágyazással segített lézerdeszorpciós mintabevitel és a tömegspektrométerek sikeres kombinálása a nagyteljesítményű folyadékkromatográfiával (HPLC).

A HPLC-MS kapcsolat sikeres megvalósítása a kereskedelmi forgalomban elérhető berendezéseken lehetővé tette a gyógyszerfejlesztésben nagyon fontos, közepesen hidrofil molekulák biológiai mintákból, nagyon kis koncentrációkban (a ng dm-3 tartományban)  történő mérését. A korszerű gyógyszerek hatóanyagai ugyanis már igen kis mennyiségben hatásosak, ezért a testnedvekben mérhető koncentrációjuk is igen alacsony, a szintén mérendő metabolitjaiké gyakran még alacsonyabb.  Ráadásul a biológiai hatás vizsgálata során követni kell a gyógyszer kiürülését is  a szervezetből, ami azt jelenti, hogy a hatásos koncentrációnak még az egy százalékát is elég pontosan kell tudni mérni.

Ezeknek a nehéz feladatoknak a megoldására ma a gyógyszeriparban elsősorban a HPLC-MS-MS technikát használják. Itt a kromatográfiás elválasztás és a két, egymás után kapcsolt tömegspektrométer különleges szelektivitás elérését teszik lehetővé.  A tipikus alkalmazásokban a kromatográfiásan többé-kevésbé elválasztott komponenseket az első tömegspektrométer  a moolekulatömegük szerint tovább szelektálja, majd a molekulaion fragmentálását követően a második tömegspektrométer újabb szelektálást hajt végre a fragmensek között. Így a vizsgálandó anyag koncentrációjáról szinte tökéletes szelektivitás mellett kapunk információt.

A HPLC-MS-MS technika is okoz azonban jónéhány nehézséget a gyakorlatban. Ezek bemutatása a méréstechnika kissé részletesebb ismertetését követően lehetséges, amire előadásunkban kísérletet teszünk.

Bár az előadás a gyógyszeripari alkalmazásokra koncentrál, a HPLC-MS-MS technika, a berendezések árának csökkenése következtében, másutt is kezd előtérbe kerülni, például a környezetanalitikában, ahol eddig a GC-MS technika mellett nem volt jelentős szerepe.