Az NMR mérések érzékenységnövelésének távlatai
Tóth Gábor
IVAX Gyógyszerkutató Intézet Kft., 1045 Budapest, Berlini u. 47-49,
Az elmúlt időszakban tapasztalt lélegzetelállító fejlődés eredményeként napjainkra a nagyfelbontású NMR spektroszkópia a kémiai szerkezetkutatás alapvető és talán mondhatjuk, hogy leghatékonyabb módszerévé vált, egyre szélesebb körben kerül alkalmazásra a biokémiában, biológiában, az alkalmazott tudományok, pl. anyagszerkezet vizsgálat, gyógyszerkémia, analitika, stb, sőt az orvosi diagnosztika területén is. A hagyományos folyadékfázisú technika mellett egyre jobban elterjedő szilárd fázisú mérések újabb felhasználókat vonzottak a kémia és biokémia minden területén.
Az NMR módszer hatalmas fejlődést futott be a készülékek termelékenységének vonatkozásában is. Az áramló oldatos rendszerben működő, automatizált NMR készülékek naponta akár több száz spektrum felvételére is alkalmasak, ami drámaian lecsökkenti az egy mérésre eső fajlagos költségeket.
Az NMR méréstechnika érzékenységének és hatékonyságának nagymértékű megnövekedését lehetővé tevő leglényegesebb felismerések, hardver és szoftver újdonságok közül feltétlenül említésre méltóak a következők :
optimalizált egydimenziós és multidimenziós inverz (1H) detektálású mérések gradiens pulzusok felhasználásával,extrém nagy térerejű (21 Tesla), ultrastabilizált és aktív átnyékolású mágnesek bevezetése,
“cryoprobe” ill. ún. “hideg mérőfejek” alkalmazása,
átfolyó mérőfejek kifejlesztése,
HPLC-NMR, HPLC-MS-NMR és HPLC-MS-DAD-NMR intergrált analitikai rendszerek kialakitása,
új szoftverek és mérési módszerek [Hadamard spektroszkópia, Frydman-féle ultragyors, n dimenzionális NMR mérések, G-mátrix FT NMR (Szyperski)]