Az NMR-SZTORI

SOHÁR PÁL

Eötvös Loránd Tudományegyetem, Általános és Szervetlen Kémiai Tanszék

MTA- ELTE Spektroszkópiai Szerkezetkutató Csoport

1518 Budapest-112, Postafiók 32.

Az NMR-spektroszkópia napjaink legelterjedtebb, a természet-tudományok minden területén nélkülözhetetlen, rendkívül sokoldalúan alkalmazható, hihetetlen gyorsasággal fejlődő és terjedő, leghatékonyabb nagyműszeres szerkezetkutatási módszere. Óriási jelentőségű mind az elméleti, mind a gyakorlati tudományok terén, új dimenziókat nyitott a kémiai szerkezetkutatásban, a biológiai folyamatok felderítésében és az orvos-diagnosztikában.

Az NMR spektroszkópiát útjára indító gondolt 1924-ben Pauli-tól származik, de a bizonyító kísérlet, a magrezonancia kimutatása csak 1945-ben sikerült, amiért Bloch és Purcell 1952-ben Nobel-díjat kapott. Ők eredetileg kizárólag kvantumelméleti hipotézisek igazolására végeztek NMR-kísérleteket, gyakorlati alkalmazásokra nem gondoltak. E teljesen elvont - ma úgy mondanánk tisztán alap- -kutatásokból nőtt ki napjaink legszélesebb körben hasznosítható műszeres vizsgálati módszere!

Hamarosan kiderült ugyanis, hogy a kémiai környezet, kis mértékben, de befolyásolja a rezonancia-frekvenciát, s e kémiai eltolódásnak nevezet jelenség informál a kémiai szerkezetről. Ez a felismerés indította el diadalutján az NMR-módszert, mint a szerkezetkutatás leghatékonyabb eszközét. Az NMR, a kémiai eltolódások mellett, számos további információ-fajta forrása, s ezek révén feltárta a molekulaszerkezet számos, korábban nem is sejtett finomságát, három-dimenziósra tágította a molekulaszerkezet fogalmát, betekintést engedve a molekuláris mozgások világába, életet lehelt az addig merevnek hitt, mozdulatlanságra kárhoztatott molekulákba. E sorozatos felismerések egyre tágították az NMR alkalmazásának perspektíváit, s a módszer egy-egy újabb diadalát, ismételt fókuszba kerülését eredményezték.

Az NMR-spektroszkópia napjainkban nélkülözhetetlen a természettudományok minden területén, a kutatásban és az iparban egyaránt. Fél évszázaddal az első kommerciális NMR-spktrométerek elterjedése után aligha akad egyetemi, akadémiai vagy ipari kutatólaboratórium, kórház, ahol ne működnék egy vagy több NMR készülék. Évente tucatnyi NMR-tárgyú könyv, sok-ezer NMR-publikáció, NMR-adatgyűjtemény jelenik meg. A fél tucat Nobel-díjason kívül, akik kimondottan NMR-kutatásokért kapták a kitüntetést, további 30 kémikus, fizikus és orvos Nobel-díjas van, akik maguk vélik úgy, hogy az elismerést olyan kutatásokért nyerték el, amelyekben döntő része volt az NMR-vizsgálatoknak.

Az előadás .zip formában