Magyar kutatók nagy röntgenforrásoknál
Nagy Dénes Lajos
Magyar Szinkrotron BizottságA szinkrotronsugárzás felfedezése óta eltelt hatvan év második felében rohamosan elterjedt a nagy röntgenforrások által keltett sugárzás alkalmazása a kutatás, a műszaki fejlesztés, az orvosi és ipari alkalmazások számos területén. A szinkrotronok és a röntgen szabadelektronlézerek sugárzása több olyan tulajdonsággal rendelkezik, amelyek a hagyományos laboratóriumi vagy orvosi röntgenforrásokkal nem érhetők el.
Hazánkban ma csaknem húsz kutatócsoport dolgozik nagy külföldi röntgenforrásoknál; a mérésekben mintegy 70 kutató vesz részt közvetlenül, további 200 kutató pedig közvetve érintett e berendezések alkalmazásában.
Az ülésszak bevezető előadásában röviden áttekintjük azokat a nagy röntgenforrásokat, illetve az ott használt módszereket, amelyeket magyar kutatók rendszeresen használnak. Ezek közül legjelentősebb a grenoble-i European Synchrotron Radiation Laboratory, amellyel az MTA szerződéses viszonyban áll. A következő évek egyik legjelentősebb fejlesztése a European XFEL, a világ legnagyobb keményröntgen-szabadelektronlézere lesz. Ebben a fejlesztésben Magyarország alapító tagként fog részt venni; a berendezés várhatóan 2013-ban áll a kutatás szolgálatába.