FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS – IPARI ÖKOLÓGIA – KÉMIA

Szépvölgyi János
MTA Kémiai Kutatóközpont, Anyag- és Környezetkémiai Intézet

A növekedésorientált, mindinkább globalizálódó modern gazdaság mára olyan méreteket öl-tött, hogy környezeti hatásaiban vetekszik a földi ökorendszerekkel, esetenként felül is múlja azokat. Amíg korábban a természeti rendszerek megújuló képessége nagyobb volt, mint az emberi tevékenységből származó terhelés, addig napjainkra a Föld közel került regeneráló kapacitásának határaihoz.

Alapvető kérdés e vonatkozásban az, hogy egy olyan zárt rendszerben, mint a Föld, a növeke-dés és fejlődés miként egyeztethető össze egymással. E probléma ma már nemcsak a tudóso-kat és a környezetünk állapotáért felelősséget érzőket foglalkoztatja, hanem gazdasági és poli-tikai fórumokon is egyre gyakrabban jelenik meg.

Hosszabb távon csak olyan fejlődés képzelhető el, amely nem ássa alá Földünk fizikai és tár-sadalmi éltető rendszerét. A jelenkor szükségleteit csak oly módon szabad és lehet kielégíteni, hogy ezáltal nem veszélyeztetjük az utánunk következő generációk lehetőségeit saját szükség-leteik kielégítésére. Ez az igény fogalmazódik meg az ún. fenntartható fejlődés elvében, és ennek megvalósítására irányul a fenntartható környezet- és erőforrás-gazdálkodás egyre széle-sebb gyakorlata.

Az előadás a környezet és a gazdaság kapcsolatrendszerének áttekintése és a környezet túlzott terheléséből adódó problémák felvázolása után az egyik megoldásként szóba jöhető ún. ipari ökológia lehetőségeit tárgyalja. Foglalkozik továbbá a kémia, mint a gazdaság és a környezet kapcsolatát alapvetően befolyásolni képes diszciplína ez irányú feladataival is.