POLIMEREK, MINT A JÖVŐ MÁSODLAGOS ALAPANYAGAI
Iván Béla
MTA Kémiai Kutatóközpont, Anyag- és Környezetkémiai Intézet
2005 februárjában érdekes kiállítás nyílt New Yorkban, a Central Parkban. Egy művész házaspár „Gates” címmel a park útjai mentén 37 kilométer hosszan 7500, öt méter magas, műanyagból készült, lobogó műszálas vászonnal díszített kapuból álló szabadtéri kiállítást rendezett. A kiállítás egyik széles körben hirdetett alapfeltétele volt, hogy a kiállítás lebontása után minden anyag, így a kapuk vázát adó, összesen mintegy 100 km hosszú PVC cső, valamint a több mint 100000 m2 felületű nylon-vászon teljes mértékben újrahasznosításra kerüljön. A kiállítás szervezői így kívánták felhívni a figyelmet a műanyag hulladékok újbóli felhasználásának fontosságára.
Korunk méltán nevezhető a polimerek korának – kettős értelemben is: egyrészt a biopolimerek terén elért fejlődés, másrészt pedig a szintetikus polimerek gyártása rohamos felfutásának alapján. Napjainkban több mint 200 millió tonna polimert állítanak elő és használnak fel évente a világon. A polimerekből előállított műanyagokat a mindennapi élettől kezdve az ipar különböző ágaiban és igen sok egyéb területen széles körben használják fel. Az egyre növekvő termelés és felhasználás eredményeként egyre több polimer hulladék is képződik. Tekintetbe véve azt, hogy a polimerek kiindulási anyagait, a monomereket kőolajból petrolkémiai eljárásokkal állítjuk elő, a szükséges természetes nyersanyagforrások várható szűkülése miatt is egyre fontosabbá válik az elhasznált polimerek (műanyagok) másodlagos alapanyagokként történő felhasználása.
Az előadásban áttekintjük azokat a lehetőségeket és a már napjainkban is alkalmazott ipari eljárásokat, amelyek a műanyag hulladékok másodlagos alapanyagként történő hasznosításával kapcsolatosak. A legkézenfekvőbb ezek közül a közvetlen újrahasznosítás, ami azonban szelektív hulladékgyűjtést igényelne. A leggyakoribb a polimer hulladékok elégetése, amelynek során jelentős energia nyerhető. Kisebb mértékű, de máris számottevőnek tekinthető a kevert hulladékok újrafeldolgozása hasznos termékekké. A polimer hulladékok kémiai újrafeldolgozása már hosszabb ideje a kutatás-fejlesztés egyik központi témaköre. Ez elsősorban a monomerek visszanyerésére, a polimerek olajjá történő átalakításra, valamint a polimerek olyan módosítására irányul, ami bővíti a hulladékok hasznosíthatóságának a körét. Az előadás végén bemutatásra kerülnek ez utóbbi területen végzett kutatásaink legfontosabb új eredményei.