In silico és in vitro módszerek glutaminsav receptor antagonisták tervezésében
Kardos Julianna és Nyikos Lajos
MTA Kémiai Kutatóközpont, Neurokémiai Osztály

Az idegsejtet határoló membránba ágyazott, ioncsatornát formáló glutaminsav-receptorok (iGIuR) a serkentõ ingerületátvitel legfontosabb receptorai az agyban. Patológiás körülmények között (epilepsziában, agyi ischémiában) fokozottan mûködnek, így az iGIuR receptor funkciót gátló antagonisták feltehetõen neuroprotektív hatásúak.

In vitro receptorkötôdési mérésekben a 2-metil-4-oxo-3H-kinazolin-3-acetilpiperidin (Q5) gátolta az AMPA-típusú iGIuR és glutaminsav egyensúlyi reakcióját patkányagyból izolált membránszuszpenzióban [1]. A kémiai gyorskinetika alkalmazásával kimutattuk, hogy a Q5 specifikusan gátolja az AMPA-típusú iGIuR által szabályozott transzmembrán Ca2+-fluxust [1]. Ezért megvizsgáltuk, hogy ennek az AMPA-típusú iGIuR funkciónak a specifikus gátlása a Q5 vegyülettel befolyásolhatja-e az epilepsziát. Patkányagyból izolált hippokampusz szeletekben a mesterséges agyfolyadék összetételének megváltoztatásával – a [K+] növelésével vagy a [Mg2+] csökkentésével – modellezhetõ az epilepszia in vitro. A modellek közös jellemzôje, hogy az idegsejtek spontán aktiválódnak, mûködésük szinkronizálódik, és ez a fokozott mûködés végül sejtpusztuláshoz vezet. A specifikus AMPA-típusú iGIuR antagonista, a Q5 mindkét in vitro kísérletes epilepszia modellben hatásosan gátolta az epilepsziára jellemzô spontán, szinkronizált mezôpotenciál aktivitást.

Az AMPA-típusú iGIuR kötõdoménjének 3D szerkezete  röntgendiffrakciós mérésekbôl ismert [2]. Az üres, a receptor agonistákkal és az antagonistákkal együtt kristályosított kötôdomén térszerkezetének ismeretében [2] a neuroprotektív vegyületek tervezése az eddiginél racionálisabban végezhetô, mert elõzetes molekulamechanikai számításokkal, in silico szûkíthetô a kísérletileg vizsgálandó, várhatóan hatásos molekulák köre. Az agonisták kötõdésének hatására a receptor kötôdomén nagyléptékû, globális konformáció-változást mutat, míg antagonisták esetén alig változik. Megmutattuk, hogy az ioncsatorna kinyílásához vezetô globális konformáció-változás irányát és mértékét egy lokális szerkezeti változás jelzi: agonisták jelenlétében a kötõdomén Lys730 oldallánca az Asp728 oldallánchoz kapcsolódik, míg antagonisták jelenlétében a GIu705 oldallánchoz. A Lys730 tehát kétállású kapcsolóként viselkedik: a Q5 esetében ez a kapcsoló –  összhangban in vitro kísérleti eredményeinkkel – az antagonistákra jellemzõ pozíciót mutat.

A deszenzitizálódott ioncsatornák agonista jelenlétében is zártak. A deszenzitizációhoz vezetô konformáció-változás bekövetkezhet a csatornanyitás után, de azzal párhuzamosan is, mely utóbbi esetben az antagonisták várhatóan kevesbé hatásosak. Irodalmi adatok elemzésével megmutattuk [3], hogy az AMPA-típusú iGIuR deszenzitizációja, a homológ szerkezetû ioncsatornát formáló g-amino-vajsav és az acetilkolin membránreceptoroktól eltérôen, az ioncsatorna kinyílására jellemzô fraktális kinetikát követ, így feltehetôen konszekutív.

Hivatkozások
[1] Szárics, É., Nyikos, L., Barabás, P., Kovács, I., Skuban, N., Temesváriné-Major, E., Egyed, O., Nagy, P.I., Kökösi, J., Takács-Novák, K., Kardos, J., 2001. Quiriazolone-alkylcarboxylic acid derivatives inhibit transmembrane Ca2+ ion flux to (+)[S]-a-amino-3-hydroxy-5methylisoxazole-4-propionic acid. Molecular Pharmacology 59, 920-928.
[2] Armstrong, N., Gouaux, E.; 2000. Mechanisms for activation and antagonism of an AMPA-sensitive glutamate receptor: crystal structure of the GIuR2 ligand binding core. Neuron 28, 165-181.
[3] Kardos, J., Nyikos, L., 2001. Universality of receptor channel responses. Trends in Pharmacological Science (megjelenés alatt).



Szemelvények a magyarországi kémia kiemelkedõ eredményeibõl