E M L É K E Z T E T Ő
a Kémiai Tudományok Osztálya 2009. április 7-i üléséről
Felolvasó ülés:

E. Kövér Katalin, az MTA doktora: Barangolások az NMR-módszerek világában: játék az impulzusokkal címmel megtartotta előadását

Kibővített ülés

Napirend:

1. MTA doktori cím iránti kérelmek
Az Osztály eljárása
Osztályállásfoglalás kialakítása

Szavazatszámlálók: Szépvölgyi János, Lendvay György

A napirenden a következő doktori kérelmek szerepeltek:
 

Név  A disszertáció címe Előterjesztők
Bóta Attila Szemcsés és réteges nanoszerkezetek kisszögű röntgenszórása Pukánszky Béla, Szépvölgyi János
Klemeš, Jiří Modelling, Simulation and Integration of Chemical Processes for Energy Saving and Pollution Reduction Pálinkás Gábor, Szépvölgyi János
Prókai László Makromolekulák tömegspektrometriája:A szintetikus oligomerektől a fehérjékig és a proteomikáig Perczel András, Sohár Pál
Révay Zsolt Standardnélküli mennyiségi elemzés a prompt-gamma aktivációs analitikában Vértes Attila, Tóth Klára
Simonné
Sarkadi Lívia
A biogén aminok és szabad aminosavak biokémiájával és élelmiszer-biztonsági szerepével kapcsolatos kutatások Halász Anna, Farkas József
Horváth Dezső Diffúzióvezérelt instabilitás autokatalitikus rendszerekben Orbán Miklós, Wojnárovits László
Tóth Ágota Konvektív és migrációs instabilitás autokatalitikus reakciókban Orbán Miklós, Wojnárovits László

Az Osztály megállapította, hogy a kérelmezők tudományos eredményei, publikációs és oktatási tevékenységük alapján alkalmasak arra, hogy értekezésüket az MTA Doktora cím elnyerése céljából eljárásra bocsássák. A Doktori Tanácsnak javaslatot tett a bírálókra és a bíráló bizottságokra

2. Ajánlás az MTA doktora címre pályázóknak
Előterjesztő: Blaskó Gábor
Osztályállásfoglalás kialakítása

A cél a tudománymetriai tájékoztató adatokat közlő táblázatnak a megújítása volt, mely a Kémiai Tudományok Osztálya honlapján tájékoztatja az MTA Doktora címre pályázókat az elvárt főbb tudománymetriai adatokról. Ezek a következők: össz-hatás, független idézetek száma és az SCI folyóiratokban megjelent publikációk száma.

A Kémiai Doktori Tudományos Bizottság a lefolytatott részletes vita után azt az álláspontot alakította ki, hogy az elmúlt öt év során elfogadott MTA Doktora dolgozatok megfelelő tudománymetriai adatainak átlagait kell közölni a honlapon. (Az átlagoktól való több mint 20%-os negatív eltérés esetén a Kémiai Doktori Tudományos Bizottság különösen körültekintő habitusvizsgálatot folytat a jövőben.) Továbbá elfogadásra került, hogy a kémiai tudományokat ne három, hanem négy csoportra osszuk, és ennek megfelelően közöljük az átlag tudománymetriai adatokat. (Mivel a negyedik csoport korábban nem létezett, ott a szakterületek képviselőinek javaslata alapján adjuk meg az adatokat)

A Bizottság egyhangúlag az alábbi táblázat közzétételét javasolta a Kémiai Tudományok Osztálya honlapján.
 
 

Összhatás Idézettség SCI-publikációk
száma
Fizikai-kémia
Elméleti kémia
115 450 60
Szerves kémia 90 210 45
Analitikai kémia
Szervetlen kémia
Nukleáris kémia
60 220 55
Élelmiszer-kémia
Gyógyszer-technológia
Műszaki kémia
Anyagtudományok
35 100 35

Az Osztály hozzájárul ahhoz, hogy közzétételre kerüljön a bizottság tájékoztatása táblázatos formában az elmúlt öt év során elfogadott MTA doktori pályázatok átlagértékeiről, annak érdekében, hogy a jövőbeni pályázók mielőbb naprakészebb információk birtokába kerüljenek.

Az Osztály, a vitában felmerült kérdések tisztázása után, ismételten napirendjére tűzi az ajánlás kérdéskörét az MTA doktora címre pályázóknak, várhatóan a szeptemberi ülésen, s állásfoglalását akkor alakítja ki.

3. Tájékoztatás az Elnökség 2009. március 31-i üléséről
Előterjesztő: Medzihradszky Kálmán

Napirenden szerepelt:
I. Tájékoztató az Akadémiai törvénymódosítás helyzetéről és az Alapszabályt tárgyaló osztályülésekről.

Pálinkás József elnök tájékoztatta az elnökség tagjait, hogy az előző napon, március 30-án 363 igen, 0 nem, 0 tartózkodással a Parlament elfogadta a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény módosítását.

Az Alapszabályt tárgyaló osztályülések március folyamán lezajlottak, két kérdésben szavaztak a tudományos osztályok tagjai (az akadémikusok és a doktorok képviselői):
1. a kiküldött tervezetet a tudományos osztály el tudja-e fogadja az Alapszabály és az Ügyrend elvi dokumentumaként.
2. egyetért-e a tudományos osztály a tervezet közgyűlés elé terjesztésével.

A szavazásra jogosultak közül 387-en voltak jelen az osztályüléseken (ez 72%-os részvételi arány). A résztvevők az előterjesztéseket gyakorlatilag egyhangúan támogatták.

Pálinkás József elnök kérte az osztályelnököket, hogy a doktorképviselők figyelmét hívják fel arra, hogy a törvény hatályba lépése után már nem csak a közgyűlésen, hanem az osztályüléseken is teljes körű szavazati joggal bírnak (kivételt jelent az akadémikusválasztás, illetve, hogy az MTA doktora címmel nem rendelkező képviselők doktori ügyekben nem szavazhatnak).

II. Beszámoló az Országgyűlés részére az Akadémia 2007-2008-as tevékenységéről, valamint a magyar tudomány általános helyzetéről. A dokumentum koncepciója, annotált tartalomjegyzéke és elkészítésének ütemterve

Az országgyűlési beszámoló elkészítése a jelenleg még hatályos és a hamarosan hatályba lépő törvényben is az MTA feladatai között szerepel. A törvénymódosítás szerint a Közgyűlés a beszámoló koncepcióját fogadja el, a végleges beszámolót az MTA Titkársága készíti elő és az elnökség fogadja el.

A beszámoló elkészítése szakmai háttéranyagok segítségével történik, az Akadémia kérte az illetékes minisztériumok, az NKTH, az OTKA, a Rektori Konferencia segítségét. A kiküldött ütemterv szerint 2009 szeptemberében elfogadja az anyagot az elnökség, és az legkésőbb 2009. október 30-án benyújtásra kerül az Országgyűléshez.

Az eddigiekhez képest új stílusú beszámoló készül sok ábrával, színes képekkel illusztrálva, amely felkelti a képviselők érdeklődését, ugyanakkor mérleget ad a magyar tudomány és kutatás helyzetéről. A döntéshozóknak világosan kell látni, hogy a magyar tudomány lehetőségeihez mérten átlagon felül teljesít, de ez  a lehetőség erősen korlátozott.

III. A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat eljárásrendjének szabályozása
Az első héten Debrecenben kerül sor a kiemelt rendezvényekre, ebben az időben ad otthont ugyanis az MTA a World Science Forumnak. A rendezvény központi tematikájának munkacíme „Tudomány és innovatív környezet”.

IV. A 2009. évi Akadémiai Aranyérem, Akadémiai Díjak és Akadémiai Újságírói Díjak odaítélése
A Díjbizottság Császár Ákos akadémikust javasolta Akadémiai Aranyéremre. Az Akadémiai Díjakkal kapcsolatban a bizottság nem javasolta a díj odaítélését ott, ahol alacsony volt az osztályon belüli támogatottság.
Pálinkás József elnök javasolta, hogy egységes szavazási rend kerüljön bevezetésre, hiszen a szavazati arányok sok helyen a nem egységes rend miatt különböznek, a szavazási rendről egy következő elnökségi ülésre készüljön előterjesztés.

V. Javaslat az Informatikai Stratégiai Bizottság tagjaira
Az Elnökség 8/2009. I. 27. számú állásfoglalásában egyetértését fejezte ki az Informatikai Stratégiai Bizottság létrehozásával és azzal, hogy a bizottság vezetésére Csirik János professzort kérje fel az MTA elnöke. Az állásfoglalás nyomán a tudományos osztályok 2009. március 13-ig delegáltak tagokat a bizottságba.

4. Egyebek

a)
Szavazás módja a doktori eljárás során
Palkovits Miklós, az MTA Doktori Tanácsának elnöke ismételten kérte a Tudományos Osztályok véleményét arról, hogy az MTA Doktora cím eléréséért lefolytatott eljárásban a szavazások milyen módszerrel történjenek.

A Kémiai Doktori Tudományos Bizottság nyílt szavazással egyhangúan (100%) az alábbi állásfoglalást hagyta jóvá.

1. A Tudományos Osztály mind a habitusvizsgálat során, mind a cím odaítélésekor pontozásos szavazás helyett igen/nem szavazást (tartózkodás nélkül) végezzen. A támogatás feltétele (határa) mindkét esetben, hogy az igen szavazatok száma eléri a kétharmadot.

2. A Doktori Tudományos Bizottság a habitusvizsgálat során, illetve a Bíráló Bizottság a cím védése során változatlanul a 0-1-2-3 pontrendszert alkalmazó szavazást végezzen és a támogatás feltétele mindkét esetben az elérhető pontok kétharmada.

Az Osztály a Kémiai Doktori Tudományos Bizottság véleménye alapján, a korábbi állásfoglalását fenntartja. Javasolja, hogy legyen mérlegelés tárgya a szavazási pontrendszerből a 0 pont elhagyása.

b.)
A Kémiai Doktori Tudományos Bizottság egyhangú véleményalkotás alapján felkéri az Osztályelnök urat, hogy az Alapszabályt fogalmazó bizottságban fogadtasson el egy olyan pontot, mely megengedi a Tudományos Osztályoknak, hogy a doktori habitusvizsgálatot az illetékes Tudományos Bizottság és a Doktori Bizottság egyesítetten, mint Doktori Tudományos Bizottság végezhesse. Ennek alapját az képezi, hogy a Kémiai  Doktori Tudományos Bizottság összetétele biztosítja, hogy a Kémiai Tudományok Osztálya összes Tudományos Bizottsága bizottsági elnök szinten, továbbá 2-4 további taggal képviselteti magát a Doktori Tudományos Bizottságban.

c.)
Vértes Attila: könyvkiadási keret maradványának felosztására tett javaslatot
Az Osztály a javaslatot jóváhagyta.

d.)
Lendvay György ismertette a Polányi Mihály-díj Kuratórium döntését:
Polányi Mihály-fődíj: Mayer István, -díj: Filipcsei Genovéva

Az Osztály a tájékoztatást jóváhagyólag tudomásul vette.

e.)
A májusi közgyűlés napirendjére való tekintettel, a távollét csak rendkívüli esetben indokolt.

f.)
A közgyűlés ideje alatt az akadémikusok számára új fénykép elkészítésének a lehetősége a helyszínen biztosított.
 
 

Medzihradszky Kálmán
osztályelnök
Összeállította:
Zemplénné Papp Éva
tudományos titkár