E M L É K E Z T E T Ő a Kémiai Tudományok Osztálya 2009. február 17-i üléséről
Felolvasó ülés:Gajda Tamás, az MTA doktora: Hisztidint tartalmazó metallopeptidek – van még mit tanulnunk című előadását megtartotta.
Kibővített ülés:
N a p i r e n d :
Gratulációk:
Kerek számú születésnapok: Tóth Klára (02. 06.) Horvai György 60. (01. 14.)
Fülöp Ferencet az Iranian Research Organization for Science and Technology (IROST) "Khwarizmi International Award" kitüntetésben részesítette. A díjátadás 2009. február 3-án volt Teheránban.1. MTA doktora cím iránti kérelem
Az Osztály eljárása nyilvános védés után
Osztályállásfoglalás kialakításaSzavazatszámlálók: Keszei Ernő, Lendvay György
Telegdi Judit nyilvános védéséről Dékány Imre, a bíráló bizottság elnöke tájékoztatott.
Telegdi Judit– a bíráló bizottság által is elismert – új tudományos eredményeinek értéke és tudományos munkásságának színvonala megfelel az MTA Doktorával szemben támasztott követelményeknek, ezért az Osztály javasolja az MTA Doktora cím odaítélését.
2. Tájékoztatás az Elnökség 2009. január 27-i üléséről, és az ebből fakadó Osztályfeladatokról
Előterjesztő: Medzihradszky KálmánI. Javaslat az Elnökség 2009. I. félévi munkatervére
A munkaterv szerint a tavaszi ülésszakban a jelen elnökségi ülésen kívül még 4 alkalommal kerül sor elnökségi ülésre, az előzetes megállapodásnak megfelelően minden hónap utolsó keddjén. Kivételt képez ez alól hagyományosan az áprilisi ülés, amelyre a közgyűlési anyagok jóváhagyása és kiküldése miatt április 21-én kerül sor.II. Tájékoztató a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. Törvény módosításának országgyűlési tárgysorozatba vételéről, valamint az Alapszabály és Ügyrend kidolgozásának ütemtervéről
A Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot a Kormány benyújtotta az Országgyűlésnek, az Országgyűlés pedig T/8374 számon tárgysorozatba vette. A javaslat szövege olvasható az Országgyűlés honlapján. Az első vagy a 2. héten megkezdődik a törvénymódosítás vitája a bizottságokban. A Kutatási-fejlesztési és Innovációs Eseti Bizottsága már megvitatta a törvénymódosítást, egyhangúan javasolták a Kormánynak, hogy azt a Parlament részére nyújtsák be.
Harmathy Attila vezetésével, az Osztályok által delegált tagokból álló bizottság végzi az Alapszabály és az Ügyrend kidolgozását
Az Alapszabály előkészítésének első szakasza február 24-ig tart. Az Alapszabály-előkészítő Bizottság tagjai, az intézetigazgatók, a főosztályvezetők és tudományos osztályok megkapják az előkészített Alapszabály tervezetét.
A második szakaszban, márciusban a tudományos osztályok vitatják meg és fogadják el a tervezetet.
A Közgyűlés elé már egy elvi egyetértéssel elfogadott Alapszabály-tervezet kerül majd.
III. A 2009. májusi Közgyűlés előkészítésének ütemterve és javaslat a 2009. évi Közgyűlés tudományos előadására (A Darwin-évhez kapcsolódóan)
A Közgyűlés május 4-6-ig tart, az első napon a Darwin évhez kapcsolódóan Patthy László: Az evolúció a genom projektek fényében címmel tart előadást.
IV. A Magyar Tudományos Akadémia tagválasztásának eljárásrendje és ütemezése
Az MTA életének egyik legfontosabb állomása a háromévenkénti tagválasztás. Erre az Akadémia szabályai szerint 2010-ben kerül sor, az ezt megelőző tagjelölés folyamata már 2009 nyarán megkezdődik. Az MTA jelenlegi tagjainak száma 347 fő.
A Vezetői Kollégium felkérte Maróth Miklós alelnököt a soron következő tagválasztás irányelveit kidolgozó ad hoc bizottság elnökéül. A bizottság tagjai a tudományos osztályok elnökei, ezt az elnökség tagjai is megerősítették.
A tudományos osztályok feladata a tagválasztáshoz a közvéleménykutatás lebonyolítása, a tagajánlások előkészítése a Magyar Tudományban való megjelentetésre.
V. Tájékoztató a „Nemzetközi Kapcsolatokat Elemző Ad hoc Bizottság”tevékenységéről és a Vezetői Kollégium döntéseiről
Előterjeszti: Csépe ValériaAz MTA Vezetői Kollégiuma (VK) 2008. december 16.-i ülésén ad hoc bizottságot jelölt ki az MTA nemzetközi kötelezettségvállalásainak és azok költségeinek áttekintésére.
A Nemzetközi kapcsolatokat elemző ad hoc bizottság (NKadhoc) munkájának vezetésére Csépe Valéria főtitkárhelyettes asszony kapott megbízást.
I. Az MTA Titkárság Szervezeti és Működési Szabályzatának 2009. január 1-jén életbe lépett módosítása értelmében megalakult az MTA Titkárság Nemzetközi Kapcsolatok Főosztálya). Az átszervezéssel a nemzetközi kapcsolatok gazdálkodása az MTA megszűnt költségvetési intézményéből (NEI) fejezeti kezelésbe került át, s az itt előírt szigorú gazdálkodáshoz új eljárási rend kialakítása vált szükségessé.Az ad hoc bizottság részletes információt kapott arra vonatkozóan, hogy milyen tartalmi és gazdasági követelményeket célszerű szem előtt tartani a nemzetközi kapcsolatok tartalmának– különös tekintettel a projekt típusú és kétoldalú együttműködésekre, nemzetközi tagdíjakra – és pénzügyeinek áttekintésekor és milyen szempontokat érdemes figyelembe venni az eddigi gyakorlat szigorúbb, feszesebb rendet követő tervezési és gazdálkodási rendjének kialakításakor.
Három napirendi pontban tekintette át a bizottság a nemzetközi ügyeket: 1. Az MTA kétoldalú kapcsolatai; 2. Utazási és vendéglátási keretek; 3. Nemzetközi tagdíjak.
A nemzetközi tagdíjakkal kapcsolatosan a tudományos osztályok a tagdíjakra vonatkozóan a felülvizsgálatra 2008 októberében az MTA Elnökétől felkérést kaptak, ám olyan javaslat, amely a 2009-től fejezeti kezelésbe kerülő keret visszafogását segítené.
A tudományos osztályok feladatai:
Utazási és vendéglátási keretek
• a tudományos osztályoknak biztosított keret, továbbra is egyenlő arányban (2,4-2,4 Millió Ft) került felosztásra az osztályok között. Lebonyolítás új eljárási rend szerint.
• Az utazási keretek csak útiköltség, szállás- és napidíj, illetve részvételi díj költségek finanszírozására fordíthatók (kiutazás és beutazó vendég fogadása esetén is).
• Az osztályok utazási kerete a továbbiakban rendezvénytámogatásra nem kérhető.
• Reprezentációs kiadások esetében a korábban is érvényben lévő, ám gyakorlatban nem érvényesített tilalom kerüljön betartatásra, ilyen számlákat a pénzügy ne fogadjon be.Nemzetközi tagdíjak
A 2009. évi költségvetésben nemzetközi tagdíjakra felhasználható 110 MFt-ot a korábbi években erősen gyarapodó tételek összköltsége jelentősen meghaladja. Bár a tudományos osztályok a tagdíjakra vonatkozóan a felülvizsgálatra 2008 októberében az MTA Elnökétől felkérést kaptak, olyan javaslat, amely a 2009-től fejezeti kezelésbe kerülő keret visszafogását segítené, nem született.
• Az egyes szakmákhoz köthető tagdíjak – azok is, amelyek eddig indokolatlanul az Elnökségi keretben szerepeltek - az illetékes tudományos osztályok tagdíjköltségeinek rovatában szerepeljenek, az ottani keretet terheljék.
• Meg kell szűntetni az egyes tudományos osztályok tagdíjkerete között fennálló aránytalanságokat. Ehhez szükséges a nagy összegű tagdíjak sürgős felülvizsgálata. Dokumentumokkal alátámasztott, részletes ismertetést és indoklást készítsen minden osztály az évi 1mFtot meghaladó díjfizetéssel járó tagdíjak esetében.
• A tudományos osztályok ismételten felmérik átszerkesztett, új lista felülvizsgálatára, különös tekintettel az osztályt vagy az osztályt más tudományos osztályokkal együtt (pl több társadalomtudományi osztály) érintő tagdíjakra. Ez utóbbiakat az Osztályok munkájának megkönnyítésére jelölni kell. Az osztályoknak (elkerülendő a 2008. októberi sikertelenség megismétlődését) meg kell adni azokat a szempontokat, amelyek alapján az elemzést újonnan el kell végezni.
• A szakmai szempontú felülvizsgálatnak ki kell terjednie a tagdíjas szervezetek tevékenységére – különösen a szakmai társaságokat tömörítő, a hazai szervezet taglétszáma szerint tagdíjat megállapító nemzetközi egyesületek esetében - a tagság fenntartásának szakmai indokoltságára.VI. Tájékoztató az MTA Titkárság informatikai átvilágításának eredményéről
Az MTA vezetése 2008 nyarán kezdeményezte az MTA Titkársága informatikai rendszerének átvilágítását. A munkára a Noldex Zrt. kapott megbízást. Az átvilágításra 2008 őszén került sor, ennek tapasztalatairól, eredményéről a Noldex Zrt. képviselői tartottak tájékoztatót.
Bemutatták az átvilágítás során tapasztalt problémákat, hiányosságokat. Rámutattak a rendszer hiányosságaira, az érvényben levő informatikai szabályozás hiányosságaira.
Az informatikai rendszer üzemeltetésének teljes átszervezését javasolták a mai kor igényeinek megfelelően. A személyi feltételek mellett a Titkárság jelenlegi eszközállománya is kezd elavulni, stratégiai döntés szükséges ahhoz, mire cserélik. Egy új beszerzéssel átlagosan 4-6 évre lehet biztosítani a korszerű működtetést.
VII. Egyebek
1. Maróth Miklós alelnök delegálása az Felsőoktatási Tudományos Tanácsba
2. Tájékoztató a Lendület – Fiatal Kutatói Programról
3. A Matematikai Tudományok Osztálya javaslata az informatikai stratégiára
4. A Biológiai Tudományok Osztályának eliterjesztése a hidrobiológiai kutatásokról3. Tájékoztatás a Fiatal Kutatók Testülete feladatairól
Előterjesztő: Keserű György MiklósAz MTA elnöke 2008 nyarán arra kérte az akadémikusokat, hogy szakterületük legígéretesebb, nemzetközi eredményeket felmutató, fiatal kutatóit eredményeik, publikációik bemutatásával ajánlják a Fiatal Kutatók Testülete (FKT) tagjainak. A több száz ajánlottból csaknem 200-an kaptak meghívást a november 17-én tartott első megbeszélésre, ahol az Akadémia elnökének bevezetőjét követően megállapodás történt az FKT működésének struktúrájában és a munkamódszerekben. Az FKT-ban az Akadémia osztályszerkezetéhez igazodóan munkacsoportok alakultak, a vegyész munkacsoport jelenleg 17 taggal működik. A csoport koordinátora Keserű György Miklós, aki a munkacsoport névsorát a KTO titkárságra elektronikus formában eljuttatta.
A munkacsoportok feladatul kapták, hogy a stratégiai programalkotó munka részeként megfogalmazzák tudományterületük és benne saját maguk tudományos munkával kapcsolatos jövőképét, a magyarországi kutatási feltételek megváltoztatásának javasolt irányait és az Akadémiához való viszonyukat.
A munka első lépéseként Elnök úr négy stratégiai kérdésben kért állásfoglalást:
1. Hogyan látják tudományterületük világtendenciáit?
2. Mit gondolnak tudományterületük magyarországi helyzetéről?
3. Milyennek látják saját kutatói generációjuk helyzetét és jövőképét?
4. Milyen javaslataik vannak tudományterületük stratégiájára?A kémiai munkacsoport a fenti kérdésekben a február 15-i határidőre az állásfoglalást "első olvasatban" kialakította és Elnök úr részére megküldte. Az Elnök úr által jelzett személyes konzultációt követően az anyagot a munkacsoport osztályülésen a KTO elé tárja.
4. Egyebek
Takácsné Novák Krisztinát az Osztály delegálta a Gyógyszerésztudományi Komplex Bizottságba
Zárt ülés
2010-es tagválasztás előkészítése II.
Az elfodott közvéleménykutatási eljárást az Osztály tagjai írásban megkapták.
Medzihradszky KálmánÖsszeállította:
osztályelnök
Zemplénné Papp Éva
tudományos titkár