E M L É K E Z T E T Ő
a Kémiai Tudományok Osztálya 2009. január 20-i üléséről
Felolvasó ülés:

Fábián István, az MTA doktora: Fotokémiailag indukált összetett redoxi-reakciók: kinetika és mechanizmus című előadását megtartotta.

Kibővített ülés
Gratuláció: Márta Ferenc 80 (I.12.), ünnepi ülés Szegeden 2009. I. 30-án
                 Joó Ferenc 60. (I. 6.)
                 Medzihradszky Kálmánt a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány Pázmány Péter-díjjal tüntette ki (I. 10.)
Bejelentés: A Fiatal Kutatók Testülete kémikus koordinátora Keserű György Miklós, az Osztály munkájában állandó meghívottként vesz részt

N a p i r e n d:

Szavazatszámlálók: Keszei Ernő, Lendvay György

1. MTA doktora cím iránti kérelem
Az Osztály eljárása nyilvános védés után
Osztályállásfoglalás kialakítása

Korányi Tamás nyilvános védéséről Solymosi Frigyes, a bíráló bizottság elnöke tájékoztatott.

Korányi Tamás – a bíráló bizottság által is elismert – új tudományos eredményeinek értéke és tudományos munkásságának színvonala megfelel az MTA Doktorával szemben támasztott követelményeknek, ezért az Osztály javasolja az MTA Doktora cím odaítélését.
2. Az MTA doktora cím pályázati követelményei a habitus vizsgálathoz
Előterjesztő: Blaskó Gábor
Osztályállásfoglalás kialakítása

A Kémiai Tudományok Osztálya, illetve a Kémiai Doktori Tudományos Bizottság már több mint egy évtizede rendszeresített egy kérdőívet az MTA Doktora címet elnyerni kívánók számára, mely kérdőív fő feladata a szükséges doktori habitus vizsgálat elősegítése, és a jelöltekkel szembeni pályázati követelmények egységes rendszerben, pontokba szedve történő ismertetése. A Kémiai Tudományok Osztálya honlapján elérhető a kérdőív és az ajánlás az MTA doktora címre pályázóknak.
A DT elnökének az elmúlt év október 3-án kelt levele nyomán a Kémia Doktori Tudományos Bizottsága december 5-én tartott ülésén foglalkozott a Doktori Tanács ajánlásaival, melyek az MTA Doktora címért pályázók számára lennének irányadók.

A kérdőívre vonatkozó bizottsági javaslatokat az Osztály megvitatta, és kisebb módosításokkal elfogadta:

1. A korábbi 15 sor helyett 300 szóban kéri összefoglalni a pályázó tudományos eredményeit, mely alapján az MTA Doktora címre pályázik.
2. Részletesen meghatározott alpontok szerint kéri a pályázó tudományos közleményeinek összesített számadatait, és az ennek megfelelően szerkesztett publikációs listát.
3. A korábbiaknak megfelelően részletesen megadja a publikációk hatásának elbírálására vonatkozó követelményeit az idézettség, a pályázó 20 legrangosabb közleményének minősítésére vonatkozóan. Kéri a pályázó 5 legjelentősebb dolgozatát, és legalább 5 szövegkörnyezeti idézés pontos megadását. A kémiai kutatások jellegének megfelelően a publikációkat egyenlő súllyal méri a megadott szabadalmakkal, és ugyancsak beszámítja a szabadalmakra történt hivatkozásokat is.
4. A tudományos eredmények, a publikációs tevékenység, valamint a publikációk hatásának vizsgálatával azonos súllyal szerepelteti az alkalmasság megítélését önálló kutatási/alkotói tevékenységr . Ez utóbbi követelmény-csoportban a szakdolgozatok, diplomamunkák és disszertációs (PhD) munkák vezetése mellett, a műszaki fejlesztési tevékenységre és a pályázati eredményességre is rákérdez.
5. A doktori habitus és az MTA Doktora cím elbírálás alapja elsősorban tudományos meritum. Az MTA Doktora címre pályázók habitus vizsgálatában ezért az előbbi négy követelmény-csoport mellett az ötödik – a pályázó tudományos közéleti tevékenysége – kisebb hangsúllyal szerepel. Ez utóbbi tevékenységének figyelembevételére (a pályázó részvétele az MTA bizottságaiban és munkabizottságaiban, és további szempontok) a pályázati kérdőív lehetőséget is ad.

Az Osztály egyetért az előkészületekkel, hogy a pályázatok a jövőben, elektronikus formában kerüljenek beadásra. A hivatalos bírálók és a Bíráló Bizottságok tagjai munkájának segítése céljából, azonban a továbbiakban is fontosnak tartja meghatározott pályázati anyag beadását papíron is.

3. Az SE GyTK Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet egyetemi tanári állására benyújtott pályázat véleményezése
Előterjesztő: Görög Sándor
Osztályállásfoglalás kialakítása

Zelkó Romána egyetemi tanári pályázatának véleményezését az osztályülésen résztvevők írásban megkapták
Zelkó Romána docens (1968) a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár, Gyógyszerügyi Szervezési Intézetének igazgatója.
Szakterülete a gyógyszertechnológia. Annak a fiatal gyógyszertechnológus generációnak jeles képviselője, amelyik kiragadta ezt a gyógyszerkutatásban és –gyártásban nagy fontosságú tudományterületet az empíria köréből és szilárd fizikai-kémiai alapokra helyezte. Akadémiai doktori értekezésében (Amorf polimer segédanyagok fizikai öregedésének hatása a gyógyszerforma fizikai stabilitására) egyéb technikák mellett pl. elsőként alkalmazta gyógyszer-technológiai mérési módszerként a pozitron annihilációs spektroszkópiát. Külön kiemelendő kiváló kooperációs – kapcsolatteremtő készsége. Ennek köszönhető, hogy több olyan technikát is sikeresen alkalmaz kutatásai során, amelyek saját laboratóriumában nem állnak rendelkezésre.
2003-ban gyógyszertechnológiából habilitált a Semmelweis Egyetemen, 2008-ban szerezte meg az MTA doktora tudományos címet.

Az Osztály a Pályázót egyhangúlag szakmailag alkalmasnak tartja az egyetemi tanári kinevezésre.

4. A 2009. évi Eötvös Koszorú javaslatok
Osztályállásfoglalás kialakítása
 

Az Osztály a 2009 évi Eötvös Koszorúra Szepesy László felterjesztését melegen támogatja.

5. Egyebek

• Teremhasználat: Az Osztály 12 alkalommal (4 a közgyűléshez, 4 a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódóan, 4 egyéb) használhatja térítésmentesen a Székház termeit.
Az Osztály felhatalmazta az osztályelnököt arra, hogy egyeztessen a főtitkárhelyettes asszonnyal arról, hogy a 12 alkalmat az Osztály szabadon – a 3-as besorolástól függetlenül - használhassa fel.
• Asz. és Ür. szövegező Bizottságba: Medzihradszky Kálmán az Osztály delegáltja.
• Pungor emlékülés jan. 26 10.00 óra Felolvasóterem
• Arany J.-díj, -érem javaslattételre felhívást mindenki írásban megkapta. Javaslalattételi határidő: 2009. február 16.
• Beck Mihály ismertette, hogy három másik Osztály tagjával közösen Silberer Verát javasolja Akadémiai Újságírói-díjra.
Az Osztály a december 9-i ülésén tárgyalta az Akadémiai-díj javaslatokat, arra a határidőre Újságírói-díjra nem érkezett javaslat.
Az ülésen jelenlévők támogatták a jelöltet. Felhatalmazták az Osztályelnököt arra, hogy az Osztály nevében csatlakozzon a javaslathoz.
• A nemzetközi keretek még nem ismertek, várhatóan hazai nemzetközi részvételű rendezvények támogatására nem lesz lehetőség
• EXXON Mobil Chemical Prize 2009: www.fwo.be
• A Magyar Gyógyszerkutatásért Díjat 2008-ban Knoll József kapta
 
 
 

 Medzihradszky Kálmán
osztályelnök
Összeállította:
Zemplénné Papp Éva
tudományos titkár