E M L É K E Z T E T Ő
a Kémiai Tudományok Osztálya 2008. november 18-i üléséről
Nyilvános ülés:

Orbán Miklós, az MTA rendes tagja emlékbeszédet mondott Szabó Zoltán Gábor, az MTA rendes tagja születésének 100. évfordulója alkalmából.

Kibővített ülés

Napirend:

1. Az MTA Doktora cím iránti kérelmek

a.) Az Osztály eljárása (írásos anyagok mellékelve)
Osztályállásfoglalás kialakítása

 Habitus vizsgálat, javaslat bírálókra, bíráló bizottságra:

Az kiküldött anyagok, valamint az előterjesztői vélemények alalapján,az Osztály megállapítja, hogy a kérelmezők tudományos eredményei, publikációs és tudományos közéleti tevékenységük alapján alkalmasak arra, hogy értekezésüket az MTA Doktora cím elnyerése céljából eljárásra bocsássák.
A nyilvános védés lebonyolításához javaslatot tett a Doktori Tanácsnak a bírálókra és a bíráló bizottságokra.

b.)Az Osztály eljárása nyilvános védés után
Osztályállásfoglalás kialakítása

Kéki Sándor nyilvános védéséről Pukánszky Béla a bíráló bizottság elnöke tájékoztatott.

Kéki Sándor– a bíráló bizottság által is elismert – új tudományos eredményeinek értéke és tudományos munkásságának színvonala megfelel az MTA Doktorával szemben támasztott követelményeknek, ezért az Osztály javasolja az MTA Doktora cím odaítélését.

2. A 2009. évi rendes közgyűléshez kapcsolódó tudományos osztályülés tematikájára javaslatok
A tematikára Inczédy János nyújtott be írásos javaslatot:

A kémiai analitika fejlesztésének és az analitikusképzés korszerűsítésének igénye a XXI. században.

Az emberiség életének alakulásában fontos szerepet játszó tudományos kutatások valamennyi ágában (fenntartható fejlődés, környezetvédelem, új energiaforrások, élet-, anyag-tudomány, biológia, kozmológia, meteorológia, élelmiszer-gyártás,-tartósítás, orvostudomány, stb.) a kémiai kutatások kulcsfontosságúak.
A kémiai kutatások nélkülözhetetlen, alapvető eszközei a kémiai analitikai eljárások (analitikai mérések).
A kémiai tulajdonságok mérése különleges fejezete a méréstechnikának, mert a kémiai tulajdonságok (összetétel, szerkezet meghatározása, alkotók elhelyezkedése a térben, mozgásuk az időben, kémiai folyamatok azonosítása, stb.) közvetlenül nem mérhetők, csak közvetve, különböző fizikai mennyiségek mérésével történik. A mért fizikai mennyiség mérőszámát konvertáljuk kémiai méréseredménnyé, illetve kémiai információvá. Az átalaítás
vagy természeti törvények,vagy igazolt empirikus összefüggések, kemometriai számítások segítségével történik. A kémiai mérések mérőeszközeinek működése napjainkban a legkülönbozőbb fizikai, kémiai-fizikai jelenségek kémiai szempontból fontos paraméterének mérését teszik lehetővé.
Az analitikus munkájához alapvetően hozzátartozik a jelfeldolgozás ismerete, de a kémiai mérés megbízhatóságának (igazságának) szempntjából feltétlenül fontos az adat feldolgozás minőségének, az alkalmazott referencia anyagok megbízhatóságának (tisztaságának), az alkalmazott kemometriai számítások reprodukálhatóságának, hibahatárainak stb. ellenőrzése.
A hazai kémiai kutató intézményekben, a MTA kutatóiban, a gyógyszeripari kutatókban a  megfelelő tudással rendelkező kutatók rendelkezésre állnak.

Az Osztály felkérte Horvai Györgyöt és Pálinkás Gábort a program összeállítására. H.i.: következő osztályülés (2008. dec. 9.)

3. Az Osztály 2009. évi különmeghívott vendégei
Osztályállásfoglalás kialakítása

Az Osztály mindkét különmeghívási javaslatot támogatja, amikor a 2009. évi osztálykeret ismertté válik, akkor a meghívóleveleket elküldi.

4. A 2009. évi nemzetközi részvételű hazai rendezvények
Osztályállásfoglalás kialakítása

A 2009. évi támogatási lehetőségek nem ismertek. A javaslattétel kialakításakor az eddigi gyakorlatot alkalmazta az Osztály.

5. 2009. évi előzetes könyv- és folyóirat-kiadásterv
Előterjesztő: Vértes Attila
Osztályállásfoglalás kialakítása
Írásban az előterjesztést az osztályülés tagjai megkapták
A keretek ismeretének hiányában a kiadási javaslatot az Osztály rangsorolva küldi meg.  Melléklet

6. Tájékoztatás a bizottsági-munkabizottsági hálózat újjáválasztásáról
Előterjesztő: Medzihradszky Kálmán
Bizottságok:
6 bizottság, 3 komplex bizottság, doktori bizottság
Változások: A Műszaki Kémiai Bizottság nem Komplex, a Gyógyszerésztudományi Komplex Bizottság 2008-2011 közötti időszak felügyeletét az Osztály látja el.
Elnök: 7 új elnök, 3 újraválasztott,
Titkár: 5 új titkár, 5 újraválasztott
Tapasztalat: a bizottsági alakuló ülések zöme súrolta a határozatképesség határát.
Medzihradszky Kálmán gratulált az új elnököknek és az újraválasztott elnököknek köszönetet mondott a leköszönő elnököknek. Felkérte az elnököket, hogy az Osztály jó kívánságait továbbítsák a bizottság megválasztott tagjainak, és köszönetét a leköszönő tagoknak.

Munkabizottságok
49 munkabizottságból 1 működése fel volt függesztve (Klinikai Kémia az Analitikai Kémiai Bizottság felügyelete alatt), most sem sikerült megalakulnia. 47 munkabizottság újjáalakult, 1 munkabizottság tevékenysége felfüggesztve az újjáalakulásig), 1 új munkabizottság létrehozását tervezi az ÉTKB.
Elnök: 12 új, 35 újraválasztott
Titkár: 13 új, 34 újraválasztott

7. Beszámoló az Elnökség 2008. október 28-i üléséről

Medzihradszky Kálmán beszámolt arról, hogy az ülésen elhangzott többek között
I. Tájékozató az akadémiai törvényről
II. Tájékoztató az Elnöki, Elnökségi és Vezetői Kollégiumi Bizottságok munkaterveiről, kiemelt feladatairól
III. A nemzetközi bizottsági tagdíjak rendszerének felülvizsgálatáról
IV. Javaslat a 2009. évi Kossuth- és Széchenyi-díjakra

8. Egyebek

• Teremhasználat a Székházban:
A 2008. október 6-tól érvényes teremhasználati rendelkezéshez módosító javaslat:
„Térítésmentes” kategóriájában szereplő „az MTA Bizottságai (Elnöki, Elnökségi stb.)” pontban a „stb.”-be értsék bele a tudományos bizottságok, munkabizottságok non profit tudományos rendezvényeit (előadóülés, tudományos ülés előadásokkal egybekötött díjátadó üléseket).
Az Osztály felhatalmazza az osztályelnököt arra, hogy a módosító javaslathoz támogatókat keressen, és az Elnökségi ülésen próbáljon annak érvényt szerezni
• Nemzetközi pénzek zárolása okt. 31-gyel
az MTA Főtitkára a 2008. október 31-ig fel nem használt egyezményes, utazási és rendezvénytámogatási keretek kifizetését felfüggesztette, ezért a fenti dátum után beérkező utazási igényeket és számlákat a NEI-nek nem áll módjában teljesíteni és kiegyenlíteni.
Az Osztály felhatalmazza az osztályelnököt arra, hogy az Elnökségi ülésen az Osztály nevében aggodalmának adjon hangot, az ilyen váratlan intézkedések hatásai, következményei miatt.
• 300 MFt ”a kutatás infrastrukturális és információs hátterének javítására”. A keret szétosztására az elnöki bizottságban a természettudományos osztályokat Gyulai József képviseli.
• Akadémiai-díjak, Eötvös Koszorú: javaslattételi határidő: 2008. nov. 28.
 
 
 

 Medzihradszky Kálmán
osztályelnök
Összeállította:
Zemplénné Papp Éva
tudományos titkár

Könyv- és folyóirat-támogatási terv