E M L É K E Z T E T Ő a Kémiai Tudományok Osztálya 2006. február 21-i üléséről
Felolvasó ülés:A 2005. évi Náray-Szabó István-díj átadása:
a díjat átadja Kálmán Alajos, az MKE elnökeA díjazott Tóth Gábor, “Egy 424-es útja és állomásai” címmel tartott előadást.
Kibővített ülés
Napirend :
1. MTA doktora cím iránti kérelem
Az Osztály eljárása nyilvános védés után
Osztályállásfoglalás kialakításaMolnár Péter nyilvános védéséről Sohár Pál, a Bíráló Bizottság elnöke tájékoztatott.
Hozzászólás nem volt.
Molnár Péter – a bírálóbizottság által is elismert – új tudományos eredményeinek értéke és tudományos munkásságának színvonala megfelel az MTA Doktorával szemben támasztott követelményeknek, ezért az Osztály javasolja az MTA Doktora cím odaítélését.2. Doktori Tanács kezdeményezései a doktori eljárások lebonyolításával kapcsolatban
Osztályállásfoglalás kialakításaA KDTB írásos előterjesztését az Osztály pontonként vitatta meg.
Hozzászóltak: Sohár Pál, Tétényi Pál, Kálmán Alajos, Vértes Attila, Wojnárovits László, Hollósi Miklós, Markó LászlóAz Osztály véleménye:
1. A Doktori Szabályzat előírja, hogy a határozatokat indokolni kell.
Nem igényel állásfoglalást.
2. Az összeférhetetlenségi és kizárási elveket a doktori szabályzat II. fejezetének 23. pontja részletezi. Ezt a pontot a doktori eljárás minden fázisában alkalmazni kell.
Nem igényel állásfoglalást.
3. A doktori pályázatok benyújtásának időpontja:
A jelenlegi gyakorlatnak megfelelően maradjon meg a februári és szeptemberi rögzített beadási határidő, mert ez mind a pályázók, mind az eljárásban részt vevő fórumok munkáját tervezhetőbbé teszi.
4. Az Internetes közlések és hivatkozások figyelembevétele:
Az elektronikus publikációkat akkor lehet figyelembe venni, ha az Internetes folyóirat eleget tesz az alábbi feltételeknek: (a) A folyóirat rendelkezik szerkesztővel; (b) A folyóiratot archiválják; (c) A közleményeket lektorálják, (d) A közleményeket a szakterület mértékadó kiadványai referálják.
5. Az Osztály támogatja a publikációs és hivatkozási listák papír alapon történő benyújtásának ésszerű (max. 10 pld.) korlátozását, a listák elektronikus úton történő benyújtását.
Megjegyzés: a MTA KPA-nak a doktori folyamatba történő bekapcsolása kívánatos lenne. Azonban megállapítható, hogy a kutatók által összeállított idézettségi listák még mindig szignifikánsan nagyobbak, mint a KPA alapján nyert listák. Ezért a pályázóknak meg kell adni a lehetőséget, hogy saját összeállítású publikációs és hivatkozási listákat készítsenek, amelyekhez az eljárásban résztvevő testületek tagjai e-mailben küldött linkek segítségével jutnának el.
6. Az Osztály, tudományterületén az eddigiekben bekért adatok (l. Osztálykérdőív) elegendőek, újabb kiegészítő információt nem tart szükségesnek.3. Egyebek
· Tájékoztatás az MTA elnökével folytatott osztályelnöki megbeszélésről (febr. 21. 11:00 óra):
-Előzetes tájékoztató a támogatott kutatócsoportok alakítására kiírandó pályázatról. A pályázat április 2-án jelenik meg, beadási határidő május 22.:
1. Akárcsak korábban, az MTA tagjai és doktorok pályázhatnak, fontos, alapkutatás jellegű témákkal.
2. Az új kiírás az akadémiai vezetésnek azt a fontos alapelvét tükrözi, hogy a támogatott kutatócsoportok az eddiginél nagyobb szellemi koncentrációt képviseljenek. Ennek megfelelően az igényelhető összeg minimuma évi 15 m Ft, maximuma évi 40 m Ft. A tervezhető minimális alkalmazotti létszám 4 fő, a maximális létszám 10 fő. Ennek megfelelően a jelenleg működő kutatócsoportok nagyobb, esetleg interdiszciplináris egységekben kapcsolódva hozhatnak léte megfelelő nagyságú csoportokat. A pályázat több befogadó intézményhez (egyetemhez) kapcsolódó csoportokat is befogad.
3. A támogatási ciklus: a teljes pályázati ciklus 5 év. Ez a ciklus 3 + 2 évre tagolódik úgy, hogy a harmadik munkaév során az első két évről szóló angol nyelvű beszámoló jelentések nemzetközi elbírálása alapján dől el, hogy mely csoportok kapják folytatólagosan a támogatást a további 2 évre is.
4. A pályázó csoportvezetőnek főállású közalkalmazotti munkaviszonyban kell állnia a befogadó intézménnyel. A 70 éves korhatár továbbra is érvényes, az a pályázó, aki 2009. december 31-ig betölti 70. évét, társpályázót köteles megnevezni.
5. A benyújtás és a bírálat is elektronikusan történik. Az elbírálásban a tudományos érték az alapvető szempont, valamint az illeszkedés a kiíráskor nyilvánossá tett hazai prioritásokhoz és az EU tudományos célkitűzéseihez.
6. A bírálat során hangsúlyozott elem a pályázó és megnevezett munkatársainak tudományos teljesítménye az utóbbi 5 évben.-A Doktori Tanács javaslata az Alapszabály módosítására, amely az osztály eljárása során a szavazati joggal és móddal kapcsolatos kérdéseket kívánja tisztázni.
-A 2006. májusi közgyűlés időpontja május 8-9., a közgyűlés tematikai rendje.
-A „Multi(inter)diszciplináris akadémiai doktori pályázatok eljárási rendjét kidolgozó elnöki bizottság” javaslata, amely javasolja egy Vallástudományi Komplex Bizottság létrehozását az I. II. és IX. Osztály részvételével.Hozzászóltak: Hollósi Miklós, Sohár Pál, Görög Sándor, Náray-Szabó Gábor, Pungor Ernő, Kálmán Alajos, Tétényi Pál, Bartók Mihály, Bérces Tibor, Gál Sándor, Antus Sándor, Márta Ferenc, Szántay Csaba
· Nobel-díjasok és fiatal tudósok lindaui talákozója: az MTA által javasolt öt fő kiválasztására szakértői bizottság létrehozása
Hozzászóltak: Gáspár Vilmos, Schay ZoltánAz Osztály felhatalmazta az osztályelnököt és helyettesét arra, hogy a beérkezett, a kémiai kutatóhelyek által előzsűrizett pályázatok alapján döntsön a kiküldendő öt fő személyéről.
· Ápr. 11-én kihelyezett osztályülés helyett felolvasó (13:00 óra)- és normál (14:00 óra) osztályülés.
· Ápr. 18-án 14:00 J. C. Polanyi székfoglaló előadása.
· Szept. 12. kihelyezett osztályülés lesz Sanofi-Aventis Chinoin Rt-ben
· Szlovák Tudományos Akadémia nemzetközi díjára jelölés h. i.: 2006. márc. 31. (részletek az Osztálytitkárságon megtekinthetőek).
· Dékány Imre ismertette a Polányi Mihály-díj Kuratórium javaslatát a 2006. évi díjakra:
Fődíj: Gáspár Vilmos, díj: Tarczay György
Az Osztály a javaslatokat jóváhagyta.
A díjak átadására a Fizikai-kémiai és Szervetlen Kémiai. Bizottság 2006. márc. 14.i ülésén az MTA székházban szakmai előadásokkal egybekötve kerül sor.Az osztály akadémikusainak ülése (zárt ülés)
A 2007. évi tagválasztás előkészítése I.
Medzihradszky KálmánÖsszeállította:
OsztályelnökZemplénné Papp Éva
tudományos titkár