E M L É K E Z T E T Õ

a Kémiai Tudományok Osztálya 2005. január 18-i ülésérõl

 
Felolvasó ülés:

A 2004. évi Náray-Szabó István-díj átadása:
A díjazott: Bernáth Gábor
a díjat átadta Kálmán Alajos, az MKE elnöke

A 2004. évi ifjúsági Hevesy György-díjak átadása
A díjazottak:
1. hely: Németh Zoltán (ELTE)
2. hely: Marczona Réka (VE)
3. hely: Szemenyei Erzsébet (MTA SZBK) és Szilágyi Petra Ágota (ELTE)
A díjakat átadta Wojnárovits László, a Radiokémiai Bizottság elnöke

A Náray-Szabó István-díjjal kitüntetett Bernáth Gábor, „Barangolásaim a szerves sztereokémia világában” címmel tartott elõadást.

Kibõvített ülés

Görög Sándor gratulált Horváth Attilának, a magyar kultúra napja alkalmából Szent-Györgyi Albert-díjjal történt kitüntetéséhez.
Hargittai István felhívta a figyelmet Avram Hershko 2004. évi kémiai Nobel-díjas 2005. január 28-i elõadására.

1. Az együttmûködés további lehetõségei az Agrártudományok Osztályával

Az élelmiszerbiztonság aktuális kérdései

Farkas József bemutatta az élelmiszerbiztonság egyre növekvõ jelentõségének okait. Rámutatott, hogy az élelmiszerbiztonság interdiszciplináris probléma, ami az élemiszer-láncolat minden tagját érinti. Így kézenfekvõ e téren is, az élelmiszertudományi együttmûködéshez hasonlóan, az érintett akadémiai osztályok közötti együttmûködés. Az interminiszteriális Élelmiszerbiztonsági Tanácsadó Testület elnökeként ismertette az ÉBTT tevékenységét, valamint a hazai élelmiszerbiztonsági helyzettel és Magyarország nemzeti élelmiszerbiztonsági programjával kapcsolatos tanulmányok legfõbb megállapításait. Az utóbbi tanulmánykötet a jelenlévõk között kiosztásra került. Felhívta a figyelmet az Agrártudományok Osztályának az MTA-FVM együttmûködés keretében Kovács Ferenc akadémikus irányításával készített kiadványaira (pl. "Penészgombák - mikotoxinok a táplálékláncban", "Agrártermelés - Élelmiszerminõség - Népegészségügy", az "Élelmiszerbiztonság az EU szabályozás függvényében") és az Agrármûszaki Bizottságnak az élelmiszerbiztonság és az alapnyagtermelés összefüggéseivel kapcsolatos tevékenységére. Biacs Péter, a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal (MÉBIH) vezetõje; Szeitzné Szabó Mária, az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) igazgatóhelyettes fõorvosa; Sohár Pálné, az OÉTI toxikológiai osztályának vezetõje; valamint Gelencsér Éva, a Központi Élelmiszer-tudományi Kutató Intézet (KÉKI) fõosztályvezetõje, az "Együtt Magyarország Élelmiszerbiztonságáért" c. NKFP projekt konzorciumának koordinátora egészítették ki az elõterjesztést és válaszoltak a felvetett kérdésekre.
Hozzászóltak: Pungor Ernõ, Inczédy János, Kiss Tamás, Náray-Szabó Gábor, Markó László, Schay Zoltán, Záray Gyula

Az Osztály örömmel nyugtázta, hogy hazánkban az élelmiszerbiztonsági feladatok, a kötelezettségek ellátása messze eleget tesz az EU követelményeknek.

 A gyógynövénytermesztés, -termelés hazai helyzete és perspektívája

Nyiredy Szabolcs elõterjesztésében összefoglalta a magyarországi gyógynövények gyûjtésének és termesztésének lehetõségeit. Rámutatott, hogy az intakt területeken a “bio drogok“ gyûjtésével, valamint a természetvédelmi területek puffer zónáiban a gyógynövények termesztésével jelentõs hozzáadott érték lenne elérhetõ. Felhívta a figyelmet, hogy megfelelõ vidékfejlesztési program alkalmazásával 10-12.000 új munkahely lenne teremthetõ.
Németh Tamás, az Agrártudományok Osztálya osztályelnök-helyettese több, az elõzõekben elhangzott részlet megvilágításával húzta alá az elõterjesztés jogosságát. Felhívta a figyelmet, hogy véleménye szerint ad hoc bizottságot kellene felállítani a téma közös kidolgozására. Bernáth Jenõ (Budapesti Corvinus Egyetem, Gyógynövénytermesztési Tanszék) a hazai gyógynövénygyûjtés, termesztés és feldolgozás hagyományaira, valamint az ipari háttér jelenlegi hiányára mutatott rá, míg Gyõri Zoltán (DE Agrártudományi Centrum) a graduális oktatás fontosságára hívta fel a figyelmet.

Az Osztály megállapította, hogy célszerû mielõbb egy osztályközi ad hoc bizottság felállítása, amely az igényeket és a lehetõségeket felmérve dolgoz ki javaslatokat a gyógynövénytermesztéssel, -termeléssel kapcsolatban. Az Osztály állásfoglalásáról értesíti az Agrártudományok Osztályának elnökét.

2. Egyebek

· Vértes Attila ismertette, a jóváhagyott 2005. évi könyv- és folyóirat kiadási keret ismeretében a támogatási javaslatokat:

Könyvek:
 
Szerzõ Kiadó Támogatás (eFt)
Hargittai István Teller Ede tragédiája Studia Physica Savaria 200
Magyar gyógyszerkutatók Magyar Gyógyszerész-tudományi Társaság 500
Hargittai István Életeink (német kiadás)  Akadémiai Kiadó 500
Záray Gyula Elemanalitika korszerû módszerei  Akadémiai Kiadó 400

Könyvsorozatok:
 
Szerkesztõ A sorozat címe Kiadó Támogatás (eFt)
Csákvári Béla A kémia újabb eredményei Studia Physica Savaria 2000

Folyóiratok:
 
Szerkesztõ A folyóirat címe Kiadó Támogatás (eFt)
Sohár Pál Magyar Kémiai Folyóirat  Magyar Kémikusok Egyesülete 1000
Farkas József  Acta Alimentaria Központi Élelmiszer-tudományi Kutatóintézet  400
Staar Gyula Természet Világa Magyar Hivatalos Közlönykiadó 200

Honlapszerkesztés:

Silberer Vera     Az MTA Kémiai Osztály honlapjának szerkesztéséért 1/4 évenként 150 eFt      600

Összesen: 5800

A dõlten és vastagon szedett sorok a 2004. szeptember 29-én kelt támogatási tervnek a kiegészítése

Az Osztály a javaslatokat jóváhagyta.

· Fülöp Ferenc és Wojnárovits László, bizottsági elnökök tájékoztattak „A kémia újabb eredményei” sorozatban, az általuk vezetett bizottságok területén elért eredményeket bemutató tematikus kötetek elõkészületi munkálatairól.

· Náray-Szabó Gábor tájékoztatott az I. Európai Vegyészkonferencia (2006. aug. 27-31. Budapest) szervezésének állásáról.

· Görög Sándor ismertette a felsõoktatási törvénytervezet véleményezésével kapcsolatban az eddig történteket és a várható feladatokat.
Hozzászólt: Bazsa György

· Görög Sándor tájékoztatott a Kémiai Kutatóközponttal kapcsolatos AKT elõterjesztésrõl.
Hozzászóltak: Tétényi Pál, Pálinkás Gábor
 

· Szántay Csaba tájékoztatott a Jelölõ Bizottság eddig végzett munkájáról, arról, hogy, a 65. életkor elérésével -2005. január 1-ei hatállyal- a köztisztviselõi jogviszony megszûnése mit eredményezett a jelölés folyamatában.
 
 

Görög Sándor
 osztályelnök
 Összeállította:
Zemplénné Papp Éva
tudományos titkár

Kémiai Osztály