Egyesületi élet
Beszámoló rendezvényekrôl
l. Európai Kémiaoktatási Konferencia
(Budapest, 1998. augusztus 25-29.)
Ez év augusztus végén a Budapesti Mûszaki Egyetem adott otthont az 1. Európai Kémiaoktatási Konferenciának. Ezt az új konferenciasorozatot, amelynek elsõ rendezvényére a Magyar Kémikusok Egyesületének szervezésében került sor, az Európai Kémikus Egyesületek Szövetsége (Federation of European Chemical Societies, FECS) megalakulásának idén a 25. évfordulóját ünneplõ Kémiaoktatási Osztálya kezdeményezte. Az ötlet abból a felismerésbõl fakadt, hogy míg a módszertani kutatások legújabb eredményeirõl a szakemberek be tudnak számolni a kétévente megrendezett konferenciákon (European Conference on Research in Chemical Education, ECRICE), addig a kémiaoktatás gyakorlati kérdései nem kapnak nemzetközi fórumot. A Szervezõbizottság ezekkel a gondolatokkal indította útnak az elsõ körlevelet, a címzettek a közép- és felsõszintû oktatás szakemberei voltak. A szép számú jelentkezés azt igazolta, hogy van igény egy ilyen kezdeményezésre és a visszajelzések arra utaltak, hogy a résztvevõk nagy várakozással tekintenek a konferencia szakmai programjára.
A konferencia szakmai programjában neves, meghívott elõadók által tartott plenáris elõadások, szemináriumok, poszter szekció, multimédiás bemutatók és szakmai kiállítás szerepeltek. A Tudományos Bizottság elõzetesen a következõ témákra tett javaslatot:
tantervfejlesztés és az alaptantervek harmonizálása;
probléma-megoldási technikák a kémiaoktatásban;
elektronikus és multimédiás megközelítések a kémiaoktatásban;
a kémia tanítása nem-kémikus hallgatóságnak;
új ötletek a laboratóriumi munkában és az elõadási demonstrációkban;
a tudománytörténet szerepe a tantárgy oktatásában.
A Tudományos és Szervezõbizottság ennek megfelelõen kérte fel a plenáris elõadókat és csoportosította a szemináriumi elõadásokat. A plenáris elõadásokra a szakterület egy-egy neves szakemberét kérték fel; közöttük üdvözölhettük többek között Dr. A. Ashmore-t az Angol Királyi Kémiai Társaságtól, Prof. Charpentier-t Franciaországból, Prof. Leenson-t a Moszkvai Állami Egyetemrõl és Prof. Szabadváry Ferenc akadémikust. A konferenciának külön rangot adott, hogy annak keretében hangzott el a FECS 1998. évi reprezentatív elõadása Dr. Alex Johnstone professzortól (Glasgow-i Egyetem, Skócia) A kémiai módszertani kutatás, mint a megújítás logikai alapja címmel. Érdekes színfoltja volt a konferenciának Prof. Bernd Ralle professzor kísérleti bemutatója (Dortmund-i Egyetem, Németország), amelynek során újszerû demonstrációs kísérleteket láthattunk a katalízis témakörébõl.
A közel hetven szemináriumi elõadás nyolc tématerület között oszlott meg; a fent említett hat tématerület mellett a mikropreparatív laboratóriumi technikákról, vagyis angolról történõ tükörfordításban a zöld, azaz környezetbarát kémiáról és az európai kémiai tematikus hálózatról hallhattunk érdekes szemináriumi programot.
A mintegy 110 poszter bemutatásához a 23 kiállító szolgáltatott kellemes és üde szakmai hátteret. E nagyszámú poszter közül közel hatvanat állítottak ki a külföldi résztvevõk, mintegy 50 származott hazai kollegáktól, további tíz magyar és külföldi vegyesen multimédiás, vagy modellekkel szemléltetett bemutatóként gazdagította a látnivalókat.
A szervezõk egyik alapvetõ törekvése az volt, hogy minél több hazai kollegát sikerüljön bevonni a nemzetközi programba. Ezért a nemzetközi konferenciával egy idõben és helyen került sor a hagyományos XVIII. Magyar Kémiatanári Konferencia rendezvényeire ügyelve arra, hogy a speciálisan hazai problémákkal és kérdésekkel foglalkozó szekciók mellett maradjon lehetõség a nemzetközi program látogatására. A plenáris elõadásokon szinkron tolmácsolással igyekeztünk elõsegíteni a minél pontosabb szakmai megértést, a szemináriumokon fordítói segédlet tájékoztatta a kémia módszertan angol nyelvû szakkifejezéseiben kevésbé járatos hallgatóságot. A poszter szekció viszont kiváló alkalomnak bizonyult a tapasztalatok közvetlen kicserélésére és a személyes szakmai kapcsolatok kialakítására.
A több, mint 30 országból érkezõ, mintegy 130 külföldi és 200 hazai résztvevõvel lezajló konferencia az egyre szaporodó pozitív visszajelzések alapján szakmai tartalmát és szervezési színvonalát tekintve hasznosnak és igen eredményesnek tekinthetõ, amely szilárd alapot teremtett egy új kezdeményezéshez.
A FECS Kémiaoktatási Osztályának szakmai pártfogásával szervezett konferenciák következõ rendezvényére, az V. ECRICE-re, 1999-ben a görögországi Ioannia-ban kerül sor, ezt követi 2001-ben a mostani kezdeményezés folytatása. Ennek helyszínérõl még nem döntött a FECS Budapesten ülésezõ Kémiaoktatási Osztálya, azonban komoly lehetõségként merült fel a Leuven-i Egyetem Belgiumban.
Szepes László