Tûzrõl pattant vegyületek

Mi köze a piridinnek (C6H5N), ennek a szagos szerves folyadéknak a puha, zsíros, hõre táguló vegyülethez, a pirofillithez [Al2Si4O10(OH)2]? Nem sok, ha a kémiát vesszük alapul. Az egyik egy nitrogéntartalmú heterociklusos vegyület, a másik aluminoszilikát ásvány. Inkább csak a nevük kezdete közös, a pir/piro elõtag, amely a görög tûz (pir) szóra utal. A piridint kezdetben száraz csontok hevítésével és a gõzök desztillálásával állították elõ. A nevét tulajdonképpen a pirrolából származtatták – elõbb ezt a vegyületet állították elõ. A pirofillit nevû ásvány hevítés hatására kitágul, megkeményedik, és leveleket, pikkelyeket képez. Nevét R. Hermann alkotta a piro és az ugyancsak görög fillon (levél) szóból; az -it végzõdés arra utal, hogy ásvány. A pirofillitet hõre keményedõ, megmunkálható kerámiaként használják.

Példák sora
A pir/piro elõtag sokszor utal arra, hogy a vegyületet hevítéssel állították elõ, vagy köze van a tûzhöz.
• A piritek szó szerint "tûzkövek", mert összedörzsölve szikrát vetnek. Kezdetben minden ásványt így neveztek, amely szikrázott, de ma már csak a vas-diszulfidot (FeS2) nevezik piritnek (vagy markazitnak) és a CuFeS2 összetételû ásványt kalkopiritnek.
• A pirogallol [C6H3(OH)3] fényképészeti elõhívó szer; a galluszsav hevítésével állították elõ.
• A pirént (C16H10) a 360 oC fölött forrásba jövõ kõszénkátrány-frakcióból állították elõ, és azért nevezték el így, mert a kõszénkátrányt a szén szárazlepárlásával nyerték.
• A piroluzit mangán(IV)-oxid (MnO2) ásvány. A zöld üvegolvadékot elszínteleníti, "kimossa", ezért került nevébe a görög luzisz (mosás) szó. (A magyarok üvegfúvószappannak nevezték a mangán-dioxidot.)
• A piroszõlõsavat (CH3COCOOH) borkõsavból  állítják elõ úgy, hogy kálium-hidrogén-szulfát jelenlétében hevítik. (A borkõsav a szõlõlé egyik komponense.)

Néha a tûz színére utal a név. A pirop például mélyvörös gránát, a pirargirit (Ag3SbS3) rubinszínû ásvány. A pirrol (C4H5N) a a görög pirrosz (tûzvörös) szóból kapta a nevét. A pirrol ugyan színtelen folyadék, de a sósavval megnedvesített fenyõforgácsot tûzvörösre színezi. A pirrhotin mágneses, bronzvörös vas(II)-szulfid (FeS) ásvány.

A tûzijáték "pirotechnikai készítményeknek" köszönhetõ. A pirolízis az anyagok hõ hatására bekövetkezõ bomlása. A piroforok ("tûzhordozók") könnyen gyulladó anyagok, a piromániások a tûzkeltésben lelik örömüket. A pirometallurgia fémek kinyerése hõ segítségével, például vasérc redukálása a nagyolvasztóban. A pirométer a test által kibocsátott sugárzás alapján méri a hõmérsékletet, rendszerint optikai úton.

A szilikátos kõzetképzõ ásványok egy csoportját, a piroxéneket Haüy nevezte el 1796-ban, mert úgy gondolta, hogy ez a kõ idegen a magmás kõzetektõl (a görög xenosz szó, amelybõl a xenon is származik, idegent jelent). A görög piretosz (forróság, láz) szóból származik az antipiretikum (lázcsillapító) elnevezés.

Milyen messzire jutottunk egy egyszerû elõtagból... Legközelebb néhány utótagot vizsgálunk meg.
  


Education in Chemistry
Chemlingo, 1999. július
Peter Childs sorozata
A szerzõ e-mail címe: Peter.Childs@ul.ie
honlapja: http://www.ul.ie/~childsp/

Vissza http://www.kfki.hu/chemonet/
http://www.ch.bme.hu/chemonet/