Jons
Jacob Berzelius (1779–1848) a kémiatörténet egyik
legkiemelkedõbb személyisége. Nemcsak felfedezéseit,
elektrokémiai
elméletét tartják számon; sok kémiai
jelenség neve is tõle származik.
Berzelius 1807-ben két csoportba sorolta a vegyületeket. Az élõ vagy vagy holt szervezetekbõl származó anyagokat szervesnek, a többit szervetlennek nevezte el. Ez az osztályozás tulajdonképpen ma is érvényes, bár Wöhler 1828-ban kimutatta, hogy szerves anyag szervetlenbõl is elõállítható.
Berzelius, a nagy rendszerezõ vezette be, hogy az elemeket neveik egy-két betûje jelölje. Ma szinte az összes Berzeliustól származó vegyjelet használjuk, bár a kémikusok eleinte idegenkedtek tõlük. A tudomány fejlõdését támogató brit társaság (British Association for the Advancement of Science) egyik 1834-es jelentésében javasolta a Berzelius-féle jelek elfogadását, ám John Dalton így panaszkodott:
Berzelius jelei szörnyûségesek; a vegytan ifjú hallgatói a hébert sem tanulnák meg nehezebben, mint ezeket. Mintha az atomok káoszát látnánk, [amely csak arra szolgál,] ... hogy összezavarja a tudóst, elbátortalanítsa a tanulót és elhomályosítsa az atomelmélet szépségét.1Már régen is sok olyan vegyületet ismertek, amelynek összetétele megegyezett, de tulajdonságai különböztek. Ilyen volt például a borkõsav és a racémsav (amelyrõl késõbb kiderült, hogy a jobbra és balra forgató borkõsav keveréke), a karbamid és az ammónium-cianát. Berzelius 1831-ben alkotta meg az izomer és az izoméria kifejezést a görög izosz (azonos) és merosz (rész) szavakból. Ezután egy-egy izomert az "izo-" elõtaggal különböztettek meg, például bután – izobután, leucin – izoleucin. Hasonlóan képezte Berzelius a polimer kifejezést a polüsz (sok) és a merosz szóból azoknak a vegyületeknek a megnevezésére, amelyekben az atomok relatív száma megegyezett, de abszolút száma eltért egymástól, mint például az etilén (C2H4) és az izobutilén (C4H8) esetében. A sok egyszerû molekulából (monomerbõl) felépülõ óriásmolekulák csak késõbb kapták a polimer nevet. 1840-bõl származik az allotrópia kifejezés. Berzelius ismét görög szavakból indult ki, az alloszból (más) és a tropeinbõl (fordítani). Azokat az elemeket nevezte allotrópoknak, amelyek több alakban is megjelenhetnek, és egyikbõl a másikba átváltozhatnak, atfordulhatnak.
Számos olyan reakció van, amelyet egyes anyagok felgyorsítanak vagy elindítanak. Berzelius a jelenséget katalízisnek nevezte el a körög kata (le) és lüzisz (bomlás) alapján; a "lebomlást" elõidézõ anyagnak a katalizátor nevet adta:
Ez szerves és szervetlen természetû, új erõ, amely kémiai aktivitást idéz elõ. Sokkal több esetben lép fel, mint eleddig gondoltuk, s természete rejtett ... Amíg tulajdonságai és vonatkozásai nem ismeretesek, célszerû erõnek tekinteni és névvel ellátni.Berzelius 1825-tõl nevezte a klórt, a brómot, a jódot és az akkor csak vegyületeiben ismert fluort sóképzõnek, halogénnek a görög halsz (só) és gennao (keltek, nemzek) szavak alapján.
A kémiában jól ismert származtatás szerint a testek katalitikus erejének fogom nevezni, az általa kiváltott bomlást pedig katalízisnek, amint a közönséges kémiai affinitás okozta szétválasztás neve analízis.2
Sok elem neve is Berzeliustól származik.
Svédországban
Hisinger, Németországban Klaproth 1803-ban új oxidot
talált egy svéd ásványban:
... rendkívül nagy fajsúlyú ásványt találhatni, amelyet "Bastnas nehéz kövének" neveznek. Ezért kereste ott Scheele a volfrámot, de hiába. Az ásvány 1803-ig feledésbe merült, de ekkor Klaproth, Hisinger és én egy idõben kezdtük vizsgálni. Új anyagot találtunk benne. Klaproth a terre ochriote nevet adta neki. Hisinger és én cérium-oxidnak neveztük el.3A cérium és a cérium-oxid név a két évvel korábban felfedezett Ceres kisbolygó nevébõl ered.
Berzelius fedezte fel a
szelént, amikor ként vont ki rézércbõl.
Klaproth 1789-ben elõállított egy elemet és
tellúrnak nevezte el a latin tellus (föld) szó
alapján. Berzelius elõször azt hitte, hogy az üledékben
tellúrt talált, de az újabb kísérletek
arról gyõzték meg, hogy a tellúrhoz hasonló,
új elemmel van dolga. A föld társáról
nevezte el, a holdról (görögül
szeléne).
Egy svéd ásványból
1817-ben Berzelius új oxidot vont ki. Az új fémet
tóriumnak nevezte el egy skandináv isten, Tor tiszteletére.
Kiderült azonban, hogy az új anyag ittrium-foszfát (az
ittriumot 1794-ben fedezték fel). 1828-ban Berzelius egy fekete
norvég ásványból az elõzõhöz
hasonló oxidot nyert ki, s most ennek adta a tórium-oxid
nevet. A fémet késõbb K2ThF6
káliumos redukciójával állította elõ.
Ugyanezzel a módszerrel készítette el az elsõ
szennyezett cirkónium- és titánmintákat (1824–25-ben).
Berzelius állította
elõ és azonosította elõször a szilíciumot.
Davy,
késõbb
Gay-Lussac
és Thenard is vont már ki szennyezett szilíciumot,
de egyikük sem ismerte fel az elemet. Berzelius 1817-ben vassal elkeverve,
1824-ben K2SF6 káliumos redukciójával
állította elõ.
H. M. Leicester, a neves kémiatörténész szerint Berzelius
személyiségével, szellemes laboratóriumi módszereivel, a kortárs kémiai eredmények összegyûjtésével, szintetizálásával és publiklásával olyan hatást fejtett ki, amely halála után több mint száz évvel is érzékelhetõ a kémiában.4
Irodalom
1. Idézi A.J. Ihde: The development of modern chemistry,
115. o. New York, Dover, 1984.
2. Idézi J.R. Partington, A history of chemistry, IV.
k. 263. o. London, Macmillan, 1972.
3. Idézi D.L. Heiserman, Exploring chemical elements and
their compounds, 211. o. New York, McGraw–Hill, 1992.
4. H.M. Leicester, in Dictionary of scientific biography, II.
k. 96. o. New York, Scribners, 1970.
Vissza | http://www.kfki.hu/chemonet/
http://www.ch.bme.hu/chemonet/ |