A sósav és a nátrium-tioszulfát reakciójából tiokénsav keletkezik, amely kénessavvá és (kolloid) kénné bomlik el. Az oldat sárgából pirosra, majd sötétre változik. Írásvetítôre tett Petri-csészével trópusi naplementét imitálhatunk, ha a színes folt egy kartonból kivágott pálmafa és sziget fölé kerül.
Öntsük egy kis vizet az írásvetítôn elhelyezett Petri-csészébe. Tegyünk egy kevés ólom(II)-nitrátot a csésze egyik oldalára, és egy kevés nátrium-jodidot (vagy kálium-jodidot) a másikra. Egy idô múlva a sók feloldódnak, és élénksárga ólom(II)-jodid csapadékból álló vonal indul ki a csésze közepérôl.
Öntsünk egy kevés 3%-os hidrogén-peroxid oldatot két Petri-csészébe. Az egyikbe tegyünk kálium-jodidot oldatot, a másikba egy kevés mangán(IV)-oxidot. Élénk oxigénfejlôdés figyelhetô meg. Végezzük írásvetítôn a kísérletet.
Mindegyik kísérlethez nátrium-tioszulfát-pentahidrátot használunk.
Készítsünk telített oldatot. Az oldódás endoterm; szobahômérsékleten eltart egy darabig.
Készítsünk túltelített oldatot: tegyünk nátrium-tioszulfátot egy 250 ml-es lombikba, és melegítsük forrásban lévô vízfürdôn. A só saját kristályvizében feloldódik. Dugjuk be az üveget lazán, és hagyjuk lehûlni. Vigyázzunk, hogy ne kerüljön porszem az üvegbe. Az elôkészület kb. egy órát vesz igénybe.
Helyezzünk három Petri-csészét egy írásvetítôre. Az egyikbe dobjunk néhány kristályt, a másikba öntsünk vizet, a harmadikba telített oldatot. Tegyünk át egy kristályt a vízbe, és figyeljük meg az oldódást. Tegyünk egy másik kristályt a telített oldatba - nem látszik változás.
Vegyünk elô egy negyedik Petri-csészét (elôzôleg mossuk tisztára, és takarjuk le fóliával, hogy ne kerüljenek bele szennyezések, amelyek kristálygócként viselkednek). Tegyünk bele egy kevés túltelített oldatot és egy szem kristályt. Gyors kristálynövekedés indul meg.
Tegyünk két 100 ml-es fôzôpoharat az írásvetítô két oldalára. Öntsünk 20 ml vizet az egyikbe, 20 ml 3%-os hidrogén-peroxidot a másikba. Tegyünk mindkét pohárba 5 ml 0,1 M vas(III)-nitrátot. A hidrogén-peroxidos pohár sárgáról azonnal narancssárgára vált, mert a H2O2 és a vas komplexet képez. Az összehasonlító oldat sárga. Egy kis idô múlva a hidrogén-peroxidos oldat elkezd bomlani. Megfigyelhetô (és gyújtópálcával ellenôrizhetô) a gyors oxigénfejlôdés. Ha a reakció lezajlik, az oldat ugyanolyan sárga lesz, mint az összehasonlító oldat. A sárga szín a Fe(H2O)5OH^2+ formában jelen levô ferri-ion következménye. (A vas-nitrát csupán katalizálja a bomlást).
[Vissza]