Sherlock Holmes kalandjai a kémiával
Botrány az egyetemen

Terepszemle a laborban

A megoldás

Fagin professzor hátrahõkölt:

– Csalásról van szó, Mr. Holmes?  Micsoda botrány!

– Tegye meg professzor úr a szükséges lépéseket, hogy Dr. Grounder ne kaphassa meg a díjat.

– Grounder?! – kiáltottam fel. – Csak nem?

– De igen, Watson – válaszolta Holmes lelkesen. – Kétség sem fér hozzá, hogy a körülrajongott Grounder a bûnös. Tudja, barátom, én is rendetlen vagyok. De a laboratóriumban elsõsorban a munka számít. Amint megvizsgáltam a laboratóriumokat és a feljegyzéseket, rögtön tisztán láttam. Egy rendes jegyzõkönyvet általában többféle tollal írnak, elkerülhetetlen, hogy egy-egy képletet át ne húzzanak, a megjegyzéseket pedig számítások kísérik. Grounder ugyan üresen hagyta a bal oldalt az odavetett mondatok, számítások számára, de soha nem írt oda semmit. Semmit!

Floyd Grounder jegyzetein csak a vak nem veszi észre a csalást. A legárulkodóbb persze a tartalomjegyzék. Maga is látta, Watson. A tartalomjegyzék az egész füzetre felsorolta a kísérleteket, de a füzet még nem telt  be. Grounder már a kísérlet elõtt megállapította a vizsgálat eredményét! A lombikjain nem volt címke, az üvegeket be se dugaszolta. Így nehéz lehet a természetes anyagok kopnenseit felderíteni.

– Meg kell mondanom, Holmes, hogy nagyon helytelen a vegyszerek belélegzése.

– Igaza van, Watson. Magából mindig kibújik az orvos. Mindenesetre megfogadom a tanácsát.

– De hogy jönnek a jegyzõkönyvek Wells és Grounder munkájához? Mibõl tudta megállapítani, hogy Wells reakciómechanizmusa vagy Grounder vizsgálata volt hamis?

– Jaj, Watson, itt nem a mi, hanem a hogyan számít. Ma még nem tudhatjuk, hogya tömjénkápri tartalmaz-e olyan ketont, amely alkalmazható a gyógyászatban. De ezt csakis tudományos módszerekkel állapíthatjuk meg.

– És mit talált Mayer Wells laboratóriumában?

– Dr. Wells jegyzetei becsületes kutatómunkára vallanak. Jól tükrözik a gondolatokat, a hibákat és az elõrelépéseket. Bármilyen rendetlenség uralkodott is a laborban, a lombikokon címkék voltak, és mindegyik mintáról gondos leírást találtam a füzetben.

Este a Baker Streeten újra elgondolkoztam a történteken.

– Úgy gondolja, Holmes, hogy nem érdemes rendet tartani a laborban?

Holmes elmosolyodott és abbahagyta a bûnügyi hírek olvasását.

– Egyáltalán nem, Watson. De a becsületes munka a legfontosabb. Akár rendes a laboratóriumi jegyzõkönyv, akár nem, ha tisztességesen vezetik, mindig a kutatás érvényességét és becsületességét tükrözi.
 


Sherlock Holmes kalandjai a kémiával http://www.kfki.hu/chemonet/