Válasz: Az évek során sokszor írtak hasonló megfigyelésrõl, de sose jelentettük meg, mert megalapozatlannak tartottuk. Hogy mégse vádolhassanak elfogultsággal, a minap gyors kísérletet végeztünk. Legnagyobb elképedésünkre kiderült, hogy az irodai hûtõben hagyott fél üveg pezsgõ – kávéskanállal az üveg nyakában – 12 óra múlva is pezsgett, és még 24 óra múlva is tartalmazott buborékokat.
Új fizikai jelenséget fedeztünk fel? Sajnos nem. Mindössze azt a régi jelenséget fedeztük fel, hogy a nem körültekintõen végzett kísérlet könnyen becsaphatja az embert. Amikor megismételtük a kísérletet, és megkértük az embereket, hogy "vakon" kóstolják meg a kanállal vagy a kanál nélkül tárolt pezsgõt, és egy 0-tól 100-ig terjedõ skálán ítéljék meg a pezsgését (az újonnan felbontott pezsgõ 100-at kapott), kiderült, hogy a kanálnak semmilyen hatása sincs. A pezsgõ egyszerûen tovább tartható el, mint hinnénk. A grafikon szerint a két palackban a pezsgés ugyanolyan gyorsan csökkent, és csak 96 óra után tûnt el! Mivel ritkán marad nyitva egyszerre két üveg pezsgõ, az ember a kanálnak tudja be a jó hatást.
Gyakran elõfordul, hogy jelentõséget tulajdonítunk olyan eseményeknek, amelyek csak látszólag állnak egymással kapcsolatban, ha ezek az események ritkák, és nincsenek összehasonlító adataink. Sokszor hallani, hogy "éppen rád gondoltam, amikor felhívtál". Mindannyian szeretnénk a barátainkkal telepatikus kapcsolatban lenni, és sosem emlékszünk arra, hogy hányszor nem csengett a telefon...
Szerkesztõség (New Scientist)