1. válasz: A hagymában és a fokhagymában is kéntartalmú aminosav-származékok vannak. Hagymaszeleteléskor az egyik vegyület, az S-1-propenil-cisztein-szulfoxid egy enzim hatására illékony propántiol-szulfoxiddá bomlik – ez váltja ki a könnyeket.
Az anyag vízzel érintkezve – például a szemben – propanollá, kénsavvá és hidrogén-szulfiddá hidrolizál. A szem könnyel igyekszik hígítani a savat. Amikor hagymát fôzünk, ugyanezek a kénvegyületek adják a hagyma kellemes ízét.
Könnyezés ellen a következôt ajánlom: ne használjon hagymát (de akkor az ízérôl is le kell mondania), viseljen úszószemüveget (kissé furcsán fest majd), szeletelje a hagymát víz alatt (az aroma egy részét ilyenkor kimossa), a szeletelés elôtt mossa meg és tartsa nedvesen a hagymát.
BERND EGGEN
Exeter
Devon
2. válasz: Kevésbé sírunk, ha a minél több idôt hagyunk arra, hogy az irritáló anyag szétterjedjen, mielôtt a szemünkbe jut. Az a legegyszerûbb, ha olyan messze állunk a hagymától, amennyire a karunk engedi. Az is segít, ha nem hajolunk a hagyma fölé.
Kevesebb könnyfakasztó anyag jut a szembe, ha a szájunkon át lélegzünk. Ahelyett, hogy a levegô az orrunk és a szemünk felé áramlana, az ingerlô anyaggal együtt a tüdôbe jut, kilégzéskor pedig elfújjuk az arcunktól.
Biztosan a szánkon át vesszük a levegôt, ha fémkanalat tartunk a fogunk között. Véleményem szerint az a legjobb, ha a kanalat megfordítva tesszük a szánkba, de fogalmam sincs, mi lehet a jelenség tudományos magyarázata.
C BURKE
Farnham
Surrey
3. válasz: Rájöttem, hogy ha kontaktlencse van rajtam, nem könnyezem hagymavágáskor.
ELAINE DUFFIN
Keighley
West Yorkshire
4. válasz: Egy szelet citromot kell a felsô ajkunk alá tenni, amikor hagymát szeletelünk. Nem ilyenkor vagyunk a legszebbek, de legalább nem könnyezünk.
SHEILA RUSSELL
Staines
Middlesex
5. válasz: Egy régi trükköt szeretnék javasolni: tartsunk a fogunk között kockacukrot, az felszívja a kellemetlen anyagot. A kénes gyufaszál is megteszi, de ezt ma már kevesen használják. (Mi se tegyük, szerk.)
MICHEL THURIAUX
Genf
6. válasz: Tartsunk az ajkunk között egy darab kenyeret, mundjuk, egy negyed szeletnyit. Ezt a szakácsunktól, a Malawiból származó Victor Mapundától tanulta a családunk Tanzániában a 60-as évek elején.
JOHN NURICK
London
7. válasz
arra, hogy miért könnyezünk hagymaszeleteléskor,
vagyis inkább arra, hogy mit tehetünk ellene. Ha
hagymaszeletelés elõtt a hagymát 20 percre a hûtõbe
tesszük, kevésbé párolog a benne levõ
illóolaj, így kevésbé
könnyezünk.
8. válasz:
A hagymaszeletelés okozta könnyezésre tudnék
egy megoldást: vizet kell a szájba venni és "fújni",
hasonlóan ahhoz, mint amikor "kipattintja"
az ember a bedugult fülét.Vagy: ablak melletti huzatban
kell szeletelni, lehet kombinálni is a kettõt.